„Dobrý den. Car!“ Takhle se v populární sovětské komedii Ivan Vasiljevič mění zaměstnání představuje jeden z hlavních hrdinů, náhle proměněný v cara Ivana Hrozného. Šestapadesátiletý Oleg Filatov je ale skutečný člověk z masa a kostí. Nepředstavuje se mi jako car. Jen tvrdí, že je jeho poslední žijící potomek.

Na velkém petrohradském sídlišti, kde už léta bydlí, to zní hodně bizarně. Oleg ale trvá na svém. Jeho otec Vasilij Filatov prý nebyl venkovský učitel, za kterého se celý život vydával. Byl to carevič Alexej, syn zavražděného ruského cara Mikuláše II. Podle Olega jako jediný z carské rodiny unikl popravě v roce 1918 a až do své smrti žil tajně na jihu Ruska pod jménem Filatov. Ze strachu z dalšího komunistického pronásledování se rodině tajně svěřil až těsně před smrtí v roce 1985.

Oleg Filatov napsal o svém otci knížku. Je psaná zajímavě a má všechny předpoklady stát se mediální senzací. Chybí jen maličkost: přesvědčivý důkaz o tom, že Vasilij Filatov byl skutečně carevičem Alexejem. I přesto text vzbudil rozruch. Pro novodobé Rusko, ztěžka hledající svoji novou identitu, působila zpráva o možném přežití potomka posledního cara jako magnet. Car je dodnes pro mnohé symbol sjednocení, velké Rusi. A kdyby jeho potomek tajně přežil, byla by to senzace…

Ruští historici jsou v rozpacích. O osudech careviče Alexeje toho skutečně moc nevědí. Většina má ale za to, že je mrtvý. Car Mikuláš II. jeho manželka, čtyři dcery a jediný syn Alexej byli podle všech dostupných zpráv popraveni bolševiky v noci ze 16. na 17. července 1918. Když se ale před časem našly jejich ostatky, dvě těla chyběla – právě careviče Alexeje a jeho nejmladší sestry, princezny Anastasie. Naděje Olega Filatova proto stále žila: jeho otec byl careviči velmi podobný, uměl plynně několik jazyků, trpěl podobně jako Alexej hemofilií… Jenže před dvěma roky se našly u Jekatěrinburgu i ostatky careviče Alexeje a princezny Anastasie. Společné rusko-americké testy DNA nedávno potvrdily jejich pravost.

Oleg ale testům nevěří. Čím víc je důkazů proti, tím víc věří výpovědi svého otce. Od doby, kdy se celý příběh dozvěděl, fyzicky se změnil. Z nenápadného sovětského albína s mikádem se stala přes noc skoro kopie cara Mikuláše II.: zakroucený knír, bradka, krátce sestřižené vlasy nahoře. Bývalý sovětský celník mluví pomalu a vznešeně. V hlase je ale cítit vztek. Na okolí, které jeho příběhu nechce věřit.

Olegova knížka vyšla v Rusku i ve Spojených státech. Vzbudila rozruch a udělala z Filatova postsovětskou celebritu. Důkazů je ale málo a ty, které přibývají, svědčí spíš o opaku. Oleg Filatov, sedící v malém panelákovém bytě na předměstí Petrohradu, i přesto věří na zázraky. A čeká na den, kdy všichni konečně pochopí, že právě on je posledním potomkem ruského cara.

Autor je moskevským zpravodajem ČT.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte