40-tema-oprava_n.jpg
40-tema-oprava_n.jpg • Autor: Respekt

Švýcarsko bývalo rájem špinavých peněz a daňových úniků. Dnes místní policie stíhá podvodníky v celé Evropě a mezi byznysmeny vládne panika, kdy na ně přijde řada. Vypravili jsme se tajemství švýcarské proměny prozkoumat zblízka.

40-tema-oprava_s.jpg
40-tema-oprava_s.jpg • Autor: Respekt
Lorenzo Gerber (50) je policista, který miluje zmrazování. Ale o chlad mu přitom nejde – jen o úder prstu na klávesnici počítače, kterým může ve vteřině „zmrazit“ čili zablokovat jakékoli konto v kterékoli švýcarské bance. „To je nesmírně vzrušující,“ říká ve své bernské kanceláři pan Gerber, jinak šéf oddělení boje se špinavými penězi, považovaného tady v ústředí švýcarské federální policie za vůbec nejdůležitější.

Jsme první zahraniční novináři, které sem pan Gerber pustil; práce jeho týmu je totiž pro Čechy vysoce aktuální. Kvůli Gerberově „zmáčknutí klávesy“ totiž zamrzl například loni na podzim účet pražského podnikatele a přítele zdejších vysoce postavených politiků Romana Janouška. A krátce předtím rozvířili švýcarští detektivové stojaté vody nad vyšetřováním gigantického podvodu českých manažerů v divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti.

Jak to, že země zahalující veškeré finance léta neprostupným tajemstvím, se najednou proměnila v úspěšného mezinárodního lovce korupčníků a podvodníků? Odpověď je mimořádně lákavá právě pro Čechy,…

2009_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte