2009-137-mobr-Vzestup-a-pokles-graf-0116n.jpg
2009–137-mobr-Vzestup-a-pokles-graf-0116n.jpg • Autor: Respekt

2009-137-vobr-Vzestup-a-pokles-graf-0116.jpg
Autor fotografie: Archiv • Autor: Respekt

Pracovníci čekají na letištích. Někteří odlétají, aby si relativně slušně vydělali, další se vracejí do chudé mateřské země, která exportuje hlavně lidi. Tyto známé obrazy globálního trhu práce na počátku jednadvacátého století začínají blednout, protože v ekonomice přituhuje. A to jak v zemích, které migranty přijímají, tak (zčásti kvůli tomu) v zemích, které je vysílají.

Vezměte si například osud „Kluků a holek z Kigezi“, skupiny mladých zaměstnanců, většinou vysokoškoláků, kteří se každý měsíc scházejí, aby si popovídali o životě v Londýně. Pocházejí z jižní Ugandy, z oblasti charakteristické zelenými pahorky a všudypřítomnou bídou, a nad grilovaným masem si spolu obvykle vyprávějí o komunitních projektech v Africe anebo si porovnávají svá realitní portfolia.

Dnes mezi nimi panuje mnohem pochmurnější nálada. Několik jich pracuje ve zle postiženém londýnském finančním sektoru. Ještě před šesti měsíci si mohli právem myslet, že mají zajištěnou budoucnost, ale po vypuknutí nejhorší finanční krize od třicátých let minulého století se začala šířit nejistota. Jedna žena se po čtyřech letech studia a práce chystá odjet domů do Ugandy. Další je vystresovaná, protože její zaměstnavatel stáhl nabídku na stálé pracovní místo. Lidé, kteří do Londýna přiletěli teprve nedávno, si stěžují, jak těžké je najít práci, dokonce i podřadnou.

Dávky za návrat

Všechny…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte