2009-149-mobr-32AR042009n.jpg
2009–149-mobr-32AR042009n.jpg • Autor: Respekt

2009-149-vobr-32AR042009.jpg
Fotografie: Nastane propouštění? – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Možná se ukáže, že ta zpráva je jenom fáma, ale i tak to o něčem vypovídá. Několik blogů nedávno ohlásilo, že společnosti Microsoft a IBM se v rámci snižování nákladů každá brzy zbaví asi 16 000 zaměstnanců, což činí 17 % pracovní síly v Microsoftu a 4 % v případě IBM. Pokud by to byla pravda, jednalo by se o jeden z největších škrtů v historii odvětví informačních technologií (IT).

Skutečnost, že se takové škrty vůbec zdají důvěryhodné, dokládá, v jak kritické situaci se toto odvětví nachází. Stěží uplyne den, abychom neslyšeli zprávy o propadajících se tržbách a propouštění zaměstnanců. Tento týden společnost Motorola uvedla, že zruší 4000 pracovních míst, a výrobce pevných disků Seagate oznámil, že sníží počet zaměstnanců o 800. Vyhlašování finančních výsledků nejspíš přinese další špatné zprávy. V době, kdy šel časopis The Economist do tisku, se očekávalo, že společnost Intel, největší výrobce čipů na světě a vůdčí firma v odvětví, oznámí meziroční pokles příjmů ve čtvrtém čtvrtletí o více než 20 %. Směřuje toto odvětví k ještě horšímu propadu, než byl ten, který následoval po internetovém krachu v roce 2001?

To by byl úctyhodný výkon. Například v Americe v roce 2000 výdaje na technologie vzrostly téměř o 16 %, aby se pak v roce 2001 smrskly o 6 %. „Odvětví informačních technologií prostě implodovalo,“ říká Matt Asay, který je veteránem…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte