58_R38_2009_n.jpg
58_R38_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Díky trpělivé novinářské práci se ve Spojených státech podařilo odhalit pozoruhodnou aféru: Bushova administrativa během irácké války pomocí vysloužilých generálů nepřípustným způsobem ovlivňovala názory veřejnosti.

58_R38_2009_s.jpg
58_R38_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Člověk, který tvrdí, že americká média během války v Iráku manipulovala veřejné mínění, bývá nezřídka obviněn, že vymýšlí spiklenecké teorie. Ve Spojených státech přece existuje svoboda projevu a masmédia fungují nezávisle! Co naplat, že vysílání mainstreamových zpravodajských kanálů mnohdy bilo do očí propagandou vládnoucí administrativy. Proč by sdělovací prostředky nemohly – nabádá nás oponující hlas – citovat v otázkách „národní bezpečnosti“ názor vládních činitelů? Tak jednoduché to ale zdaleka nebylo. Přesvědčivě to ukazují články investigativního reportéra New York Times Davida Barstowa, za které dostal letos Pulitzerovu cenu.

Chceme vědět, o čem budou zprávy
Vše začalo tím, že Barstow využil v roce 2006 zákona o svobodném přístupu k informacím a obrátil se na americké ministerstvo obrany. Požadoval na něm zhruba osm tisíc stran e-mailové komunikace, zápisů a záznamů z tajných brífinků, které mohly vrhnout světlo na mediální strategii ministerstva během iráckého konfliktu. Pentagon ovšem nevydal zdaleka…

2009_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte