Úder proti žárovce
Úder proti žárovce • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Napínavý příběh jednoho zákazu

Brusel si od 1. září posvítil na celý kontinent. Od tohoto data už nesmějí výrobci do obchodů dodávat žádné nové stowattové a matné žárovky. Postupem času se připojí i slabší zdroje světla. Od září 2012 nebudou v Evropské unii k dostání žádné běžné edisonky.

Úder proti žárovce
Úder proti žárovce • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Evropané v těchto dnech se značným překvapením zjišťují, že pro snížení emisí CO2 byla nařízením EU uvalena na žárovku klatba, a co jim síly stačí, nakupují do zásoby starou dobrou klasiku vydávající teplé světlo. Snadno se teď nadává na Brusel. Ale kdo a kdy přesně je za tento krok zodpovědný?

Snažíme-li se rekonstruovat příběh, který vedl k zákazu žárovek, je to chvílemi, jako bychom se nořili do útrob výrobní linky masokombinátu. Kdo však hledá příčinu politického vnuknutí, musí se vnitřnostmi evropského zákonodárství prokousat. Rozhodující impulz přišel z Německa. Přesněji řečeno od ministra životního prostředí Sigmara Gabriela. Jeho dopis adresovaný Evropské komisi před dobrými dvěma lety nastartoval proces, na jehož konci evropské obývací pokoje zaplaví chladnější světlo.

I kdyby úsporné žárovky nakrásně přispěly ke zlepšení klimatu, doma mnozí jejich světlo vnímáme asi tak příjemně jako ledovou sprchu. Navíc existuje podezření, že je nezdravé. Vysoký podíl neklidného studeného světla má podle lékařů špatný vliv na spánek a psychiku. Biorytmus…

2009_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte