52A_R34_2009_n.jpg
52A_R34_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Spisovatelka Daniela Kapitáňová nás varuje před návratem všelijakých „ufonů“

Život jako na houpačce. V osmnácti letech skočila z Komárna – typického maloměsta na jihu Slovenska – rovnou do Prahy na DAMU, po šesti letech se vrátila domů, do bezútěšného provinčního bezčasí osmdesátých let. Krátký záblesk naděje v roce 1989 spíše jen odstartoval dalších deset let hledání. Až přišel rok 2000 a román Kniha o hřbitově vystřelil Danielu Kapitáňovou (bylo jí tehdy čtyřiačtyřicet) do velké evropské literatury. Už teď je to zřejmě nejúspěšnější román v dějinách slovenské literatury: byl přeložen do desítky jazyků včetně arabštiny, japonštiny či bengálštiny, brzy má vyjít německy i anglicky. A po zásluze.

„Ten skok do Prahy byl příliš velký, nebyla jsem tam šťastná,“ říká dnes Daniela Kapitáňová, ale jak přiznává, „dodnes z toho těžím“. Upíjí kávu v malebném bratislavském Ex Café, v místě nejvyšší hustoty slovenských spisovatelů (i v tuto chvíli ji od vedlejšího stolu zdraví Pavel VilikovskýJánem Štrasserem), ale se stejnou přirozeností by mohla sedět u stolu v kuchyni jako typická maminka od plotny. Naprostá absence stylizace má možná kořeny v dávném prozření. „Když jsem přijela do Prahy, byla jsem exhibicionistka, ale tam jsem si uvědomila, jak je to hloupé, a podařilo se mi toho…

2009_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte