Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Šance pro ČT

Zvolení Jiřího Janečka je překvapením

Po poslední volbě ředitele České televize zůstává jistá pachuť v ústech. Proč vlastně Jiří Janeček vyhrál? Těžko odpovědět a lidé, kteří volí ředitele, nám to odmítají vysvětlit. Prý si máme užít demokracii a tím pádem tajnou volbu. Hezké, ale o slavném vítězství demokracie tu nemůže být ani řeči. I když vlastně…

Deset nečekaných
Už dlouho dopředu bylo jasné, že tato volba nebude transparentní. Politici kroužili kolem, v médiích se zveřejňovaly znepokojivé SMS o ovlivňování radních, různě se hrozilo a strašilo. Zdálo se, že velké strany si dají veřejnoprávní médium k obědu – nelíbil se jim nikdo z kandidátů, a tak zadání, které znělo kuloáry, bylo: nezvolte nikoho, hlavně ne Janečka. Výběr totiž proběhne až po parlamentních volbách a měl by být v režii velkých stran. A ve středu to při volbě chvíli vypadalo, že se tak i stane. V jednom kole Janeček získal dvanáct hlasů, které by ve druhém kole stačily na vítězství, pak však obdržel jen devět, když na zvolení potřeboval o jeden víc. Nakonec se však radní zavřeli v zákulisí, najednou těch deset hlasů bylo pohromadě a Janeček nečekaně zvítězil.

Český veřejný prostor nám přinesl další paradox. Kdybychom měli veřejnou volbu, která by byla nepochybně transparentnější, tak nebyl zvolen ředitelem nikdo. Radní by se báli, že je strany, které za nimi stojí a bedlivě je sledují,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.