Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Ještě to nekončí

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Jak vypadá česká transformace pod složitým pohledem zvenku?

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Taková výstava tu ještě nebyla. V pražské Městské knihovně se dívají na naše porevoluční změny očima Filipínců, Řeků nebo Němců. Češi jsou v menšině a není to jediný náznak, že letní projekt Monument transformace přistupuje ke dvěma dekádám svobody jinak, než bývá v kraji zvykem. Například nám připomíná, že spousta věcí, které jsme zametli pod koberec, si ve své skrýši poklidně žije ještě dvacet let po pádu komunistického režimu. Akce připravená mladými kurátory z kulturní iniciativy Tranzit zatím nevyvolala žádné zemětřesení. Možná za to může bouřkové léto, možná se na náladě podepisuje fakt, že současné umění hovoří řečí, které tu moc lidí nerozumí. V případě téhle odvážné akce je to dvojnásobná škoda.

Proti národnímu umění
Na paměť se nedá spoléhat. Beate B. si prostě nemohla v Západním Berlíně koupit v neděli 17. 11. 1989 své první zápaďácké džíny, ačkoli na to dodnes s láskou vzpomíná. Ne že by se do obchodu nedostala, zeď už se pomalu rozebírala a skrz otevřené přechody do středu města proudily davy východních Němců, kteří se stejně jako Beate B. chtěli podívat, jak to chodí v kapitalismu. Německá vláda jim na to dokonce poskytla předčasný vánoční dárek: každý dostal na nákupy sto západních marek. Problém paměti Beate B. ovšem vězí v tom, že 17.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.