2009-102-mobr-26bR03historickan.jpg
2009–102-mobr-26bR03historickan.jpg • Autor: Respekt

2009-102-vobr-26bR03historicka.jpg
Fotografie: Nádraží nedáme. – Autor: EGP • Autor: Respekt

Účelnost a krása v jednom. Tak vidí vlakové nádraží v Ústí nad Orlicí 13 700 Čechů i cizinců, jež podepsali petici proti jeho demolici. Úřady to zatím vidí jinak. Budova stojí v cestě vysokorychlostnímu koridoru a její památková ochrana by šla proti veřejnému zájmu, říká ministerstvo kultury. Veřejnost však zatím svůj zájem spatřuje spíše v zachování historického nádraží a pod petici místního patriota Martina Kadrmana přibývají stovky podpisů týdně.

Ne, ne, ne

Co je pro obdivovatele a odborníky původnost, přirozenost a historický kontext, to majitel budovy – České dráhy – považuje za zanedbanost, nefunkčnost a zpátečnictví. Přitom v posledních letech zaujalo vedení podniku k nádražím starších ročníků leckde vstřícnější přístup. Spojení moderního se starým se podařilo v Ostravě-Svinově a citlivě zrekonstruovány byly i nádražní objekty v pražských Dejvicích a Vršovicích.

Proč tedy tak rozhodný souhlas s demolicí ústeckoorlického objektu? Iniciátor protestní petice Martin Kadrman (24) je přesvědčen, že více než o koridor jde v skrytu o čistý byznys. „Stávající nádraží z roku 1874 nemá dostatečné prostory pro komerční využití. Kromě čekárny, pokladen, zázemí pro zaměstnance a restaurace se sem nic jiného nevejde. V novém objektu by vše bylo jistě jinak,“ domnívá se rodák z blízké vesnice Červená Voda Kadrman.

Samy…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte