2009-93-mobr-machacekn.jpg
2009–93-mobr-machacekn.jpg • Autor: Respekt

2009-93-vobr-machacek.jpg
Fotografie: JAN MACHÁČEK – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Založení Národní ekonomické rady vlády je správné. Vláda, která bude půl roku řídit agendu Unie v době nejhorší ekonomické krize od 30. let, potřebuje někomu naslouchat, aby při jednáních po světě a v Evropě ministři nevykládali nesmysly. Platí to o to víc, že ve vládě nesedí jediný ekonom, bankéř, jediný manažer, jediný akademik-národohospodář.

A stejně důležité je, že dopady krize na Česko budou tvrdé a je třeba se na to dobře připravit. Je rovněž dobré, že vznikne barevnější protiváha expertnímu hlasu centrální banky, ve které dnes dominují ekonomové loajální vůči ortodoxním názorům prezidenta republiky.

Jsou tu ale mnohá ALE: podobný institut měl vzniknout už dávno – nejpozději v polovině září –, kdy po pádu Lehman Brothers zamrzl světový finanční systém. A mohlo se začít mnohem dříve. Už v červenci přicházely zprávy o špatném vývoji německého hospodářství, byly tu efekty silné koruny. Ekonomická rada má existovat i v dobách prosperity a má připravovat dlouhodobé vize a reformní koncepce.

Úspěch rady záleží na tom, do jaké míry bude schopna nalézt stravitelný konsenzus. Různí členové rady jsou nadáni různou mírou toho, co bychom mohli nazvat „konsenzuální potenciál“. Existují ekonomové, kteří mají názory dogmatické, ortodoxní, sdělující zjevenou pravdu. Takoví lidé mezi sebou mohou vést nekonečné monology, ale nic užitečného z toho potom nevzejde.

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte