2009-81-mobr-jungwirthnahled.jpg
2009–81-mobr-jungwirthnahled.jpg • Autor: Respekt

2009-81-vobr-jungwirth.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Katolická církev je episkopální, což znamená hierarchickou strukturu s mocným papežem a jím jmenovanými biskupy. Naproti tomu většina protestantských církví je presbyterních, kde rozhodování probíhá na úrovni jednotlivých sborů a kde jsou církevní představitelé voleni laiky. Československá akademie věd se ve své předrevoluční podobě, okopírované z Ruska, do značné míry podobala katolické církvi se zakládajícím předsedou Zdeňkem Nejedlým (o němž se říkalo, že mladý vůl je jedlý, zatímco starý vůl je Nejedlý) a sborem vlivných akademiků a členů-korespondentů. Po listopadu 1989 prošla Akademie odtučňovací kúrou a transformací, v rámci níž přešla na presbyterní uspořádání. Základním článkem se staly jednotlivé ústavy, jež si samy volí své ředitele a zástupce na sněm, který potom volí předsedu. S malými úpravami tento model funguje dodnes.

Nastupující, nedávno zvolený předseda Akademie věd Jiří Drahoš je tak spíše než vědeckým papežem prvním badatelem mezi sobě rovnými. Z podstaty věcí i z osobnosti nového předsedy vyplývá, že jeho role při řízení stále samostatnějších ústavů bude zřejmě více administrativní než mocenská. Takové uspořádání je ideální pro skvělou vědeckou instituci se štědrou a dlouhodobě zaručenou státní podporou. Ani jedna z těchto podmínek však ještě není zcela splněna. Akademie je lepší než dřív, stále však není srovnatelná s obdobnými…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte