60_R28_heartfield_n.jpg
60_R28_heartfield_n.jpg • Autor: Respekt

Kamil Krofta (1876–1945)

Když se po roce 1918 začala tvořit československá diplomacie, vybírali její architekti, prezident Masaryk a ministr zahraničí Beneš, kromě jiného i mezi univerzitními profesory. Byl to prý prezident, kdo prostřednictvím kancléře Šámala oslovil i historika Kamila Kroftu. Předchozí vztahy obou mužů nebyly bez kazu, v proslulém předválečném „sporu o smysl českých dějin“ se Krofta opakovaně a ostře vyslovil proti Masarykovým dějinným výkladům. Hlavě státu, jak vidět, neutkvělo, že historik tehdy jeho názory nazval například „poblouzením“.

60_R28_heartfield_s.jpg
60_R28_heartfield_s.jpg • Autor: Respekt
Krofta vstoupil do diplomacie a politiky v době, kdy to pro vědce nebylo nic neobvyklého. Naopak byl rozšířený názor, že má-li politika fungovat, musejí být její metody verifikovatelné podobně jako vědecké zákony. Válečný zahraniční úspěch Masaryka a Beneše připisovali dokonce i oni sami své schopnosti zvažovat kriticky fakta a pak jednat způsobem, který byl populistickým praktikům nedostupný.

Chybělo málo a Kroftův vstup do politiky byl skutečně razantní. Po přestálých politických krizích předchozích let prezident Masaryk počátkem roku 1921 vážně onemocněl, počítal se smrtí jako s reálnou možností a přemýšlel o tom, kým obsadit klíčové funkce ve státě. Jako se svým nástupcem na Hradě počítal s Edvardem Benešem, kdo by však…

2009_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte