Proč jde neznámý poslanec do čela důležitého úřadu

Premiér Jan Fischer potvrdil, že jeho vláda navrhne do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bezvýznamného a prakticky neznámého poslance ČSSD Petra Rafaje. Přitom antimonopolní úřad by při své důležitosti a zároveň při své upadající pověsti potřeboval razantního bezpartijního odborníka, který by mu vtiskl novou tvář a dal jasně najevo, že priority úřadu stojí dost vysoko nad partikulárními zájmy představitelů politické moci.

Nekritizujte mi Frýdek!
„Ta nominace vyšla z dílny sociálních demokratů na základě nějakých dohod,“ vysvětluje médiím premiér Fischer. Neurčité slůvko „nějakých“ dává logiku. Veřejně se spekuluje, že Petr Rafaj byl vybrán Jiřím Paroubkem a výběr mu výměnou za něco, nevíme za co, schválil Mirek Topolánek. Ani jeden z předsedů nejsilnějších stran nechce důvody Rafajovy nominace vysvětlit. Topolánek odpovídá „bez komentáře“ a Paroubek mlčí úplně. Stejně tak Petr Rafaj.

V Česku existují dva klíčové úřady, jež mají právo a moc kontrolovat hospodaření státu, zadávání a průběh státních zakázek, chránit svobodu trhu proti monopolům. Kromě ÚOHS je to Nejvyšší kontrolní úřad. Obě instituce ztratily v posledních letech hodně na své prestiži a v obou případech za to mohou hlavně jejich šéfové. Bývalý předseda…

2009_obalka_R27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte