Na Slovensku se stát zoufale snaží odlákat soukromým penzijním fondům jejich klienty

České rozčilení a debata nad nízkými výnosy penzijních fondů a jejich šestimiliardovou „dírou“ je procházkou růžovým sadem ve srovnání s tím, co se děje na Slovensku. Tam totiž právě probíhá mezi státem a soukromými penzijními fondy zuřivá letáková válka a padají ostrá slova. Je však pravda, že ve slovenském případě jde o mnohem více, protože tam je už několik let penzijní systém rozdělen na soukromý a státní, přičemž oba žijí z peněz povinných odvodů občanů. V Česku se o mnohem mírnější verzi reformy nedávno pokusil ministr Petr Nečas, ale zůstala jen na papíře.

Výkřiky ze zákopů
Ministerstvo sociálních věcí vrhlo minulý týden na Slováky dva miliony letáků a sto tisíc brožurek s výzvou, aby se vrátili do státní Sociální pojišťovny, která jim prý zabezpečí lepší důchod než soukromé fondy. Ředitel Sociální pojišťovny v dalším letáku varuje spořitele, že v soukromých fondech jim hrozí až „70procentní riziko ztráty“ a majitelé fondů si „z vašich peněz berou na auta a vysoké platy manažerů“. Vlastní leták vydaly také samotné fondy, v nichž Slovákům naopak garantují „jistinu vložených prostředků“ (zákon o garanci však teprve nedávno přijala vládní koalice) a zdůrazňují výhody soukromého spoření včetně možnosti naspořené peníze dědit. Silná slova létají vzduchem,…

2009_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte