34_tema01_R25_2009_n.jpg
34_tema01_R25_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Dovoz vietnamských dělníků k nám dlouho fungoval jako dobře promazaný stroj na úplatky. Jak jsme zjistili na místě, velké peníze končily v kapsách diplomatů a zaměstnanců české ambasády. A mnoha místním lidem pořádně zkomplikovaly život.

34_tema01_R25_2009_s.jpg
34_tema01_R25_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Pan Nguyen si je jist, že tohle se nemělo stát! „Tisíce lidí jsou v nebezpečí a my všichni teď vypadáme jako gauneři,“ říká perfektní češtinou ve své kanceláři na jednom z rušných hanojských bulvárů. Šedesátiletý podnikatel tímto povzdechem glosuje vývoz svých krajanů do vzdáleného Česka. Jak známo, české fabriky dovážely v uplynulých letech vietnamské dělníky po tisících, pak ale přišla krize a lidský řetěz z druhého konce polokoule se zauzloval.

Co už je méně známé a co teprve nedávno začali novináři do detailu odkrývat, je systém, který tento byznys provázel. Podvody, korupce a především kruté zneužívání lidí, kteří se ocitli bez dokladů a znalosti řeči v cizí zemi napospas dobře organizované mafii. To je výsledek politiky, na které se i pan Nguyen hodlal podílet. „Měli jsme dodávat zaměstnance několika spřáteleným podnikům, zdálo se to jako dobrý nápad,“ říká drobný muž, kterému by jeho věk nikdo nehádal ani omylem. „Jenže jsme neuspěli.“ Obchod s pracovní silou totiž ve Vietnamu ovládla skupinka majitelů pracovních agentur, kteří dle svědectví z Vietnamu masivně…

2009_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte