Hra o druhého muže vnitra má vysoké sázky

Ministr vnitra Martin Pecina dělá vše pro to, aby dosadil na místo prvního náměstka policistu Jiřího Komorouse. Porušuje tím nejen zvyklosti demokratických zemí, v jejichž vládách prostě aktivní důstojníci policie nemají místo. Pecina dokonce pro to, aby se Komorous stal prvním mužem policie, obchází a ohýbá zákony. U ministra vnitra je to překvapivé. Odpověď na otázku, co tím šéf vnitra sleduje, je přitom zřejmě jednoduchá a prokazatelná. Velice snadno půjde shora ovlivňovat vyšetřování případů, ve kterých hrají nějakou úlohu mocní podnikatelé nebo politici.

A to je rozkaz!
Pecina s Komorousem – pokud bude opravdu dosazen do funkce prvního náměstka – policii nerozloží. Nebudou mít vliv na fakt, že policie v posledních dvou letech prošla základní reformou. Na dálnicích zůstanou dál rychlá policejní auta stíhající pirátské ničitele bezpečí ve veřejném prostoru. Policistům nikdo nevezme novou techniku, možnost rozhodovat o penězích ve „svých“ krajích, nikdo zřejmě nezmění rozjetý plán, který učí policisty komunikovat s veřejností. Podle prvních informací a indicií však může nové „nestranické“ duo na vnitru dostat policii tak hluboko pod vliv politiků, že doba ministra Grosse bude vypadat jako doba nezávislého policejního vyšetřování.

Komorous totiž dostane – jako první…

2009_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte