K 85. výročí spisovatelova úmrtí dostávají jeho ctitelé jeden návod a jednoho průvodce

52_R23_2009_s.jpg
52_R23_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Texty Franze Kafky (1883–1924) neustále provokují svou paradoxní, nedořešitelnou povahou. I po stu letech zůstávají červeným hadrem v intelektuální aréně. Jsou něčím na způsob zenových koanů, drobných historek, na kterých se vyčerpávají analytické a logické schopnosti adeptů meditace. Koan nelze vyřešit, je stále záhadný. A to, jak se k němu žák postaví, vypovídá jen a jen o stavu jeho mysli. S Kafkou je to podobné. Různé interpretace jeho díla se zdají vypovídat více o interpretech samotných než o předmětu zkoumání.

V tom světle se název knihy Jak porozumět Kafkovi od profesora německé filologie na TU v Berlíně Hanse Dietera Zimmermanna zdá být zbytečně autoritativním. Předkládané teze jsou jen jedněmi z mnoha a například titul „Jak jsem porozuměl Kafkovi“ by byl přesnější. Sám Kafka o sobě pochyboval stále, s výjimkou času, kdy psal, a to jen někdy. Je tedy pozoruhodné, že jeho vykladač Zimmermann žádnými pochybnostmi netrpí. Jen to jej ostatně mohlo vynést až do tak krkolomných poloh jako při výkladu Kafkovy Ameriky, v níž hledá (a nachází!) půdorys Komenského Labyrintu světa a ráje srdce. A vážně uvažuje o tom, zda název hotelu Occidental souvisí s tím, že Židé se v synagogách modlí tváří k východu, nebo zda Robinson…

2009_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte