06_R23__Balik-Stanislav_Stransky-05_n.jpg
06_R23__Balik-Stanislav_Stransky-05_n.jpg • Autor: Respekt

06_R23__Balik-Stanislav_Stransky-05_s.jpg
06_R23__Balik-Stanislav_Stransky-05_s.jpg • Autor: Respekt
Stanislav Balík
vedoucí Katedry politologie FSS MU

Kultura volebního boje se v průběhu uplynulého století značně proměnila. Tak např. za Rakouska-Uherska byly běžné tzv. kočičiny, kdy se politickým protivníkům rámusilo před domem a vytloukala okna, vejce, rajčata a kameny patřily k běžným nástrojům politického boje. Ještě ve volbách 1946 byla běžná hesla, která bychom dnes označili za negativní kampaň – Ve dne lhal a v noci krad‘, sociální demokrat; Volte voly, volte býky (krávy), jen nevolte bolševiky (klerikály) apod. Není možné schvalovat násilí. Samotné házení vajec sice násilí není, když jde spíše o symbolickou náhražku kamene – k tomu už ale nebývá daleko.

06_R22_emma_pechackova_foto-archiv_s.jpg
06_R22_emma_pechackova_foto-archiv_s.jpg • Autor: Respekt
Emma Pecháčková
studentka pražského gymnázia PORG

Sami si je vykoledovali! Rozhodně bych netvrdila, že se jedná o prvopočátky extremismu. Vejce rozhánějící mítink sociálních demokratů nemůžeme srovnávat ani s těžkooděnci, kteří rozháněli CzechTek. A ve své podstatě i samotná ČSSD musí být za podobné útoky vděčná. Politici zvolili taktiku mučedníků pokorně přijímajících úder a v očích svých voličů se stávají mírumilovnými hrdiny a získávají body. Ale nebylo by pro celou českou demokracii
lepší, kdyby Paroubek a jeho parta slezli z pódia, vzali si svá plata a taky si hodili? Když už se u nás nedaří politice, tak alespoň grotesce.

06_R23_barsa_foto_s.jpg
06_R23_barsa_foto_s.jpg • Autor: Respekt
Pavel Barša
politolog, Ústav mezinárodních vztahů

Hodit na politika vejce je individuálním aktem komunikace, jímž vyjadřuji svůj nesouhlas. V této podobě je to legitimní politické jednání. Jakmile se však z „hození“ vejce stane „házení“ vajec, tedy kolektivní kampaň, která zabraňuje komunikaci, je tím narušen předpoklad fungování demokracie, jímž je možnost svobodné výměny názorů.

06_R23_ing-ji-tutter_s.jpg
06_R23_ing-ji-tutter_s.jpg • Autor: Respekt
Jiří Tutter
výkonný ředitel Greenpeace

Vyznávaje nenásilí, Greenpeace by k házení vajíček nesáhlo. Nicméně vajíčka charakterizují dobu a pocity. Zřejmě jsme se již hodně přiblížili k bodu, kdy přestává platit, že Češi na sobě nechají dříví štípat. Lidé vidí, že politika už v sobě nemá vnitřní korektivy. Opozice není schopna korigovat neetické chování koalice a naopak. Vnitrostranické čisticí mechanismy vypovídají službu. Snad každá strana již má svého „Čunka“. Kapka pak může přetéct třeba i ne-pokornou Paroubkovou větou „jestli se vám to nelíbí, můžu odejít“. Pak není divu, že to lidé vezmou doslova. Chyba není na jejich straně.

(Více články v rubrice Komentáře a Česko)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte