Lékárníci vytáhli do boje za spravedlivé poplatky ve zdravotnictví

Spory o poplatky ve zdravotnictví mají za sebou první soudní kolečko. Lékárníky letos na jaře rozčílilo, že kraje vedené ČSSD podle předvolebních slibů platí zavedené poplatky za pacienty v krajských špitálech a lékárnách. Prohlásili to za nekalou soutěž a vytáhli do boje. „Stali jsme se rukojmími politického boje," říká opavský lékárník Marek Hampel, který zažaloval místní nemocnici za to, že ve své lékárně poplatky nevybírala. Začátkem dubna uspěl a nemocnice dostala od soudu zákaz poplatky vracet. Minulý týden ho následovali nespokojení kolegové ze Středočeského kraje. Sociální demokraté ale soudní verdikty neberou a trvají na svém. Co tedy s poplatky bude?

Nezvládáme to

Ještě v lednu přijal téměř dva tisíce receptů. V březnu do jeho lékárny pacienti přinesli už jen 1200 žádostí o léky. „Pokud to takhle půjde dál, budu muset propouštět," říká Marek Hampel. A nezůstalo jen u slov. V březnu podal majitel lékárny na Slezskou nemocnici a její lékárnu žalobu kvůli nekalé soutěži. O té sice Krajský soud v Ostravě rozhodne až v červenci, ale součástí sporu byla i žádost o předběžné opatření. Hampel požadoval zákaz praxe, kdy kraj zpětně klientům lékárny proplácel poplatky za recepty. A…

2009_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte