Proč zastupuje děti sociální pracovnice?

Proč ve sporech o určení výše výživného zastupuje nezletilé děti sociální pracovnice? Úlohou soudu je přece nestranně posoudit předložené důkazy. Kromě toho sociální pracovnice zastupuje pouze zájmy dětí, na které je vyměřováno výživné, a nikoliv zájmy dalších dětí, které jsou v rodině rodiče (zpravidla otce), který výživné má platit. Nevzniká tím nerovnost práv dětí z různých rodin?
JAROSLAV TOMAN, PRAHA

Zeptali jsme se mluvčího ministerstva práce a sociálních věcí Jiřího Sezemského a mluvčí ministerstva spravedlnosti Veroniky Ludvíkové:
V popsané situaci jde o to, že rodiče, kteří jsou ve vzájemném sporu, hájí své vlastní zájmy a ty se ne vždy musejí zrovna shodovat se zájmy dítěte. Z toho vyplývá (a upravuje zákon o rodině), že žádný z rodičů nemůže zastupovat své dítě, jde-li o právní úkony ve věcech, při nichž se jedná například o stanovení výše výživného. A platí to pro případy, kdy rodiče nezletilého dítěte spolu nežijí. A proto nemůže-li dítě zastoupit žádný z rodičů, ustanoví soud dítěti opatrovníka, který bude během řízení dítě zastupovat. Tímto opatrovníkem je pak zpravidla ustanoven orgán vykonávající sociálně-právní ochranu dětí obecně a to je konkrétně sociální pracovnice. Postup v oblasti stanovení výživného se pak podobá případům, kdy orgán sociálně-právní ochrany dětí zastupuje dítě v řízení o nařízení ústavní výchovy či úpravě…

2009_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte