Proč stojí Obamovo prohlášení o jaderných zbraních za pozornost

Možná jste také poslouchali projev Baracka Obamy na Pražském hradě a říkali jste si, že tady něco skřípe. Svět bez jaderných zbraní by byl jistě bezvadný, ale je právě toto ten největší problém, který máme? A určitě by bylo skvělé, kdyby se vlády dokázaly mezi sebou dohodnout a jaderných zbraní se zbavit, ale proč to Barack Obama vykládá právě nám, kteří ani žádné zbraně hromadného ničení nemáme? A vůbec – zní to hezky, ale bude to nejspíš jenom velkorysý plán začínajícího prezidenta, na který si za pár měsíců nikdo nevzpomene.

Ve skutečnosti je nepravděpodobné, že pražský projev zmizí z povrchu zemského jako líbivé, ale nekonkrétní plácnutí. Barack Obama v Praze nepředstavil osobní vizi jednoho prezidenta, který může být za čtyři roky vystřídán někým jiným, ale myšlenku, jež probublává americkým bezpečnostním establishmentem napříč politickými stranami už několik let. Obama ji pouze přijal za svou.

Navíc, protože myšlenka už nějaký pátek existuje, může se opřít o rodící se plán konkrétních kroků, byť o něm Obama v Praze nemluvil. Jaderné odzbrojení je v praxi nekonečně složitá technická a politická procedura nesdělitelná v jednom projevu, který má navíc jiný cíl – získat pro plán podporu světové veřejnosti.

A nakonec je potřeba dodat ještě jeden důvod, proč Obamův bezjaderný plán stojí za pozornost. Jeho naplňování předpokládá…

2009_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1683

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte