2009-763-mobr-15R15masan.jpg
2009–763-mobr-15R15masan.jpg • Autor: Respekt

2009-763-vobr-15R15masa.jpg
Fotografie: Pavel Máša – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Pavel Máša

V letech 1993–1997 pracoval jako velvyslanec České republiky na Ukrajině. V roce 1999 z diplomacie odešel a působil v zahraniční rubrice Lidových novin, později i jako komentátor. Od roku 2006 je novinářem na volné noze.

Až se počátkem května sejdou v Praze na pozvání Evropské unie šéfové šesti států (Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska, Ukrajiny), aby s EU debatovali o rozšířené spolupráci v rámci tzv. východního partnerství, budou jejich úsměvy pro kamery upřímné jen zčásti. Někdo se bude radovat, někomu bude pražský summit spíše lhostejný, zato ukrajinský prezident Viktor Juščenko jen s vypětím sil skryje roztrpčenost, že se jeho země octla zase v jednom pytli s nějakými nýmandy.

Ještě před pěti lety se po vítězné „oranžové revoluci“ Juščenko cítil být hýčkaným spojencem Západu. Opojení však postupně vyprchalo a Evropskou unii začalo znepokojovat pomalé tempo politických a ekonomických reforem na Ukrajině. Pro Juščenka bylo potupou, když jeho zemi Brusel zařadil v rámci politiky „sousedství“ do skupiny s africkými a asijskými státy. „Nejsme sousedi Evropy, jsme Evropa,“ prohlašoval zneuznaně. Nehodlal se smířit ani s novou koncepcí tzv. východního partnerství, a dokonce se pokusil premiérce a bývalé „oranžové“ spojenkyni Julii Tymošenkové zakázat, aby o tomto projektu…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte