2009-755-mobr-33BmalaR152009n.jpg
2009–755-mobr-33BmalaR152009n.jpg • Autor: Respekt

2009-755-vobr-33BmalaR152009.jpg
Fotografie: Svět privátního bankovnictví se rozpadl a letěl do koše. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Jedním z problémů bohatého člověka je, že nemůže své peníze nechat jen tak zahálet: musí s nimi něco dělat. Pouze málo lidí má dostatečné sebevědomí, aby se do vřavy finančních trhů vrhli sami. Tento problém za ně řeší privátní bankéři – ovšemže za slušný poplatek.

Naneštěstí pro všechny zúčastněné však celé odvětví správy osobního majetku slibuje více, než může splnit. Loňský rok byl pro finanční trhy katastrofální, akciový index MSCI World poklesl o 42 procent. Navíc mnoho klientů v přesvědčení o výhodách diverzifikace v nedávných letech nakoupilo alternativní aktiva, jako jsou hedgeové fondy a private equity, které hypoteticky nabízejí absolutní (kladné) zisky bez provázanosti s akciovým trhem. Když ale nastala krize, ukázalo se, že jsou tato aktiva silně provázaná s hlavním proudem a rovněž ztratila svou hodnotu.

Poslední kapkou bylo na konci roku odhalení rozsahu Madoffovy aféry. Bernard Madoff se přiznal k podvodu typu „letadlo“, kdy dřívějším investorům vyplácel stálé zisky z peněz novějších investorů. Potenciální ztráty se vyčíslují na desítky miliard dolarů. Co tedy finanční poradci dělali pro to, aby si zasloužili své poplatky, když si toho podfuku nevšimli?

Proto tedy nyní panuje poměrně rozšířená nespokojenost s tímto odvětvím. „Nejen, že se starý svět privátního bankovnictví rozpadl, on se rozpadl a letěl do koše,“ komentuje Russ…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte