2009-758-mobr-machacekn.jpg
2009–758-mobr-machacekn.jpg • Autor: Respekt

2009-758-vobr-machacek.jpg
Fotografie: JAN MACHÁČEK – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Autorovi auditu se občas poštěstí mluvit s českými i zahraničními diplomaty. Česká republika slovy nejmenovaného diplomata právě spáchala destrukci svých zahraničněpolitických zájmů na několik let dopředu. Podle jiného provedla mezinárodněpolitické harakiri v přímém přenosu. Doložila svou provinčnost (nezájem o svět), které se svět obával. Čeští politici vůbec nechápou, že svět za hranicemi republiky může být jakýmkoli způsobem podstatný nebo důležitý. V praxi se projevilo, proč je důležité mít v parlamentu elity, a nikoliv jejich opak. Nic proti pádu vlády (i uprostřed předsednictví), ale kde je náhradní scénář? Slovy dalšího nejmenovaného cizího diplomata – nic proti puči, ale i ten puč se prostě musí umět. Na všem zlém je ale leccos dobrého.

1. Je velmi pravděpodobné, že v parlamentu projde Lisabonská smlouva. Bez náhlého pádu vlády by se to asi nestalo, dosud to vypadalo, že Mirek Topolánek nemá žádný scénář, jak schválit Lisabon v Senátu, jenom to téma ignorantsky tlačil před sebou. Nyní jsou mnozí senátoři za ODS tak rozzlobeni na hradního velkovezíra, že smlouvu schválí. Václav Klaus už nebude mít odvahu stát sám proti všem a smlouvu na podzim podepíše. Nejtěžší koule na noze České republiky odpadne.

2. Emancipace ODS od vlivů Václava Klause tak bude dovršena. ODS se konečně stane normální pravicí s proevropským mainstreamem, názory členů strany se přestanou dramaticky…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte