Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Česko

Nový šéf Evropy

Že tato nesourodá koalice položí vládu, by ještě před měsícem bylo těžko představitelné. Proč se Jiří Paroubek spojil s prezidentem, o němž ještě nedávno naznačoval, že svojí protievropskou politikou žene Česko z EU? Co jiného přece Česko „žene z EU“ než pomoc Václavu Klausovi v odvolání vlády předsedající Evropské unii uprostřed nejtěžší hospodářské krize od sedmdesátých let?

2009-720-mobr-17R142009n.jpg • Autor: Respekt
2009-720-mobr-17R142009n.jpg • Autor: Respekt
Fotografie: Nepřítel na válečné stezce. - Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt
Fotografie: Nepřítel na válečné stezce. - Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Že tato nesourodá koalice položí vládu, by ještě před měsícem bylo těžko představitelné. Proč se Jiří Paroubek spojil s prezidentem, o němž ještě nedávno naznačoval, že svojí protievropskou politikou žene Česko z EU? Co jiného přece Česko „žene z EU“ než pomoc Václavu Klausovi v odvolání vlády předsedající Evropské unii uprostřed nejtěžší hospodářské krize od sedmdesátých let? A proč šly do „protitopolánkovské koalice“ dvě bývalé zelené poslankyně, které jako svoji prioritu opakovaně uvedly schválení Lisabonské smlouvy, jejíž ratifikace je ale teď pádem vlády vážně ohrožena?

Jak a kdy přesně Jiřího Paroubka napadlo, že se pokusí odvolat vládu, není jasné. Jeho spolupracovníci i on sám o tom dnes nechtějí mluvit. Jak nicméně sám Paroubek naznačil v médiích, bezprostředním impulzem pro něj byla reportáž České televize o pomalém vyšetřování poslance Petra Wolfa – jednoho z Topolánkových přeběhlíků – z jedenáctimilionového podvodu. Když se k tomu přidala zpráva, že vysílání se snaží „zastavit“ premiérův důvěrník Marek Dalík, byla to podle Paroubkových slov „poslední rozbuška“. Podle kuloárových zpráv z nitra ČSSD uvažoval Paroubek následovně: „protikorupční“ útok na vládu může zastavit propad stranických preferencí. A aby nezapadl v mediálním šumu, je potřeba…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].