2009-633-mobr-cesky.jpg
2009–633-mobr-cesky.jpg • Autor: Respekt

2009-633-vobr-59AR132009.jpg
Fotografie: Nebavme se o skořápce, ale o obsahu. – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Debata o nové budově Národní knihovny v Praze je symptomem zdejší provinčnosti. Diskutuje se totiž jen o skořápce, nikoli o obsahu, o skladišti na knihy, nikoli o knihovně.

Podstata knihovny přitom tkví ve zpřístupnění knih a časopisů čtenářům. Bez těch je i ta nejúžasnější budova, byť by třeba byla od Jana Kaplického, k ničemu. Každý, kdo měl možnost pracovat v některé dobré zahraniční vědecké knihovně, je přitom při pokusu o studium ve zdejší Národní knihovně frustrovaný. Nenajde tu knihy, které byly na jeho téma v posledních desetiletích publikovány v cizích jazycích, nenajde tu zahraniční časopisy ze svého oboru, a bez nich jeho práce nemůže mít mezinárodní úroveň. Nemluvě o technických podmínkách, které také v Klementinu neodpovídají současným normám.

Důležité jako NATO

Národní knihovna za komunismu takřka nekupovala literaturu ze Západu a v posledních desetiletích se to moc nezlepšilo. Částečně je to z finančních důvodů. Pro srovnání: nejlepší americké knihovny za nákup knih utratí ročně zhruba deset milionů dolarů. Taková částka je v českých poměrech pochopitelně nemyslitelná. V rozpočtu se podobná suma musí vyčlenit raději třeba na nákup vojenské výzbroje, aby země splňovala nároky, které na ni klade NATO. Členství v Severoatlantické alianci je sice nezbytné pro „návrat do Evropy“, jenže úplně stejná podmínka platí i pro nákup cizích…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte