Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Rozpadne se EU?

Lotyšsko je co do počtu obyvatel podstatně menší než Berlín, přesto jeho balancování na pokraji státního bankrotu napjatě sledují politici a ekonomové napříč celou Evropou.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Ilustrační obrázek - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Ilustrační obrázek - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Lotyšsko je co do počtu obyvatel podstatně menší než Berlín, přesto jeho balancování na pokraji státního bankrotu napjatě sledují politici a ekonomové napříč celou Evropou. Každý se to bojí říct nahlas, ale za jistých okolností může ekonomický kolaps jedné nepatrné země kdesi na okraji znamenat rozpad celé Evropské unie. Vtip je samozřejmě ve výrazu „za jistých okolností“. Lze namítnout, že za jistých okolností se mohou rozpadnout i USA. Tady ale nejsme na sezení znuděných futurologů. Vážné problémy Unie, a dokonce možný rozpad je scénář, jehož konce lze dnes celkem reálně dohlédnout. Důležité ovšem je, že v jeho odvrácení nejsme až tak úplně bezmocní.

Jak vypadá bankrot

Je opravdu pozoruhodné, s jakou rychlostí finanční krize do Evropy proniká. Ještě na podzim český ministr financí a premiér říkali, že nám nic nehrozí. Teď je východní Evropa považována za nejslabší článek. Pobaltské státy, Maďarsko a Ukrajinu zachraňuje před kolapsem státních financí půjčka od Mezinárodního měnového fondu (MMF), Rumunsko, Bulharsko a Srbsko o totéž nyní žádají.

Experti očekávají, že bankrot i v malé zemi Unie by se rychle rozšířil do jejího okolí.Dříve okázale klidný Topolánek po posledním summitu EU začátkem března prohlásil, že EU musí být jednotná, jinak může skončit rozpadem. Dlouholetý euroskeptik Gideon Rachman…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].