2009-599-mobr-machacekn.jpg
2009–599-mobr-machacekn.jpg • Autor: Respekt

2009-599-vobr-machacek.jpg
Fotografie: JAN MACHÁČEK – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Švýcarská centrální banka se rozhodla tzv. intervenovat na trzích a nakupovat zahraniční měny, tedy eura, dolary, libry, jeny apod. Cílem bylo oslabit švýcarský frank, který z pohledu tamějších autorit začal nehorázně posilovat. Posílení franku lze svádět na jediné. Tím, jak jsou zprávy o globální krizi den ode dne temnější, utíkají lidé z celého světa opět do bezpečí švýcarských bank. Vklady v těchto bankách totiž přežily zatím všechno. Jak známo, i minulé dvě světové války.

Mnozí ekonomové se však obávají, že švýcarský postup může zahájit nebezpečnou sérii tzv. kompetitivních devalvací: státy začnou soupeřit o to, kdo více znehodnotí měnu, aby zachovaly konkurenceschopnost doma vyráběného zboží na světových trzích.

Tato obava je v tuto chvíli přehnaná. Euro a dolar jsou příliš velké měny a ani ECB, ani Fed, ani americká vláda s jejich kurzem příliš nezmohou. Východoevropské státy se dalšího znehodnocení kurzu měn bojí: ohrožuje to jejich schopnost dostát závazkům či splácet dluhy.

K případu Bernarda Madoffa dvě věci. Hamižný stařec z Manhattanu byl původně obviněn z patnácti trestných činů, sám se doznal k jedenácti (patří sem například praní špinavých peněz, defraudace, vykrádání penzijních fondů, daňové podvody apod.).

Většina českých tunelářů se už sice raduje z promlčení svých činů, ale pokud ještě mají naše represivní a justiční orgány zájem…

2009_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte