Rona Hoffberga ta zpráva zastihla zrovna ve chvíli, když si v Praze balil kufry na cestu na konferenci konzervativních rabínů ve Washingtonu. Nemile ho překvapila, a jak zjistil krátce po vystoupení z letadla, způsobila rozruch i mezi kolegy za oceánem. Těžko se tomu mezinárodnímu pozdvižení divit: autorem zvěsti není nikdo jiný než papež Benedikt XVI.„Zklamal nás,“ říká rabín Hoffberg.

Světlo a klid

Důvodem rozčarování je pár slov v latinské velkopáteční modlitbě katolíků prosící Boha, aby zařídil konverzi židů ke křesťanství. Papež Benedikt ji před půl rokem umožnil svým souvěrcům užívat v daleko větší míře, než jak činili jeho předchůdci. Některé židovské organizace ovšem protestovaly proti slovům, aby Bůh židům „sňal roušku z jejich srdcí“ a de facto je – jak citovaly agentury vatikánský deník Observatore Romano – vyvedl z temnoty a zbavil zaslepení. Papež se rozhodl vyjít protestním hlasům vstříc. Výsledkem je, že katolíci se teď mají v latině modlit za to, aby Bůh židovská srdce „osvítil“.

Tohle vstřícné gesto ale mnohým připadá jako špatný vtip. „Nepřipadám si, že pobývám v temnotách. Jestli tady něco potřebuje osvítit, tak je to možná sama církev,“ říká rabín Hoffberg. A například shromáždění italských rabínů se po zveřejnění nové modlitby rovnou vyslovilo pro přestávku v katolicko-židovském náboženském dialogu: je prý…

20089-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20089-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte