2008-2799-mobr-85R522008n.jpg
2008–2799-mobr-85R522008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2799-vobr-85R522008.jpg
Fotografie: Byli jsme tady. Skalní výchoz na okraji oázy Siva je pokrytý středověkými i novověkými iniciálami a podpisy jednotlivých kmenů. Znaky mohou např. sdělovat: naše karavana prošla touto cestou. – Autor: Václav Cílek • Autor: Respekt

V listopadu tohoto roku organizoval egyptolog Miroslav Bárta první českou expedici na opuštěné pískovcové plató Gilf Kebír v egyptské Západní poušti. Oblast leží zhruba v centru východní Sahary, kde se stýká egyptská, libyjská a súdánská hranice. Expedice se zúčastnilo devět Čechů – archeologů a přírodovědců – a sedm beduínů z oázy Baharíja, v níž čeští archeologové zkoumají rozsáhlé opuštěné koptské město zhruba o rozloze Pompejí.

Gilf Kebír leží na staré faraonské trase směřující do Súdánu a je známý skalním uměním, zejména jeskyní Plavců, kterou proslavil film Anglický pacient. Oblast je možné navštívit jen na speciální, obtížně získatelné povolení.

Expedice vyrážela na šesti zpočátku přetížených terénních toyotách, které vezly naftu, vodu a jídlo na dvacet dní pobytu. Kromě nástrah pouště představují největší nebezpečí súdánské milice, které mají v příhraniční oblasti na svědomí několik únosů.

O obvyklém pohledu z Čech až na konec světa, tedy do nitra Sahary, asi ještě bude hodně napsáno, ale udělejme opačný pokus – zkusme se podívat na dění v Čechách a evropské civilizaci z pouště, očima pozorovatele, který nemá e-mail, satelitní telefon ani žádné tištěné médium, jen něco poznámek a hlavu vyčištěnou písečným vichrem.

Na okraji barbarika

Nejprve si můžeme položit otázku, kde historicky jsme? Viděno optikou…

2008_obalka_R52-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 71 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R52-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 71 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte