Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

K věci

Jeďte třeba do Vídně

Nejprestižnější vědecká instituce v Česku – Akademie věd – si na sklonku roku zvolila svého nového šéfa. Jiří Drahoš má na svém kontě dvě desítky mezinárodních patentů a slibuje akademii mezinárodní prestiž.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Jiří Drahoš - Autor: Ondřej Němec • Autor: Respekt
Fotografie: Jiří Drahoš - Autor: Ondřej Němec • Autor: Respekt

Nejprestižnější vědecká instituce v Česku – Akademie věd – si na sklonku roku zvolila svého nového šéfa. Jiří Drahoš má na svém kontě dvě desítky mezinárodních patentů a slibuje akademii mezinárodní prestiž. „Upřímně doufám, že to Evropě neosladíme,“ říká devětapadesátiletý specialista na chemické reaktoryNejprestižnější vědecká instituce v Česku – Akademie věd – si na sklonku roku zvolila svého nového šéfa. Jiří Drahoš má na svém kontě dvě desítky mezinárodních patentů a slibuje akademii mezinárodní prestiž. „Upřímně doufám, že to Evropě neosladíme,“ říká devětapadesátiletý specialista na chemické reaktory.

Časopis Time vybral minulý týden Baracka Obamu jako osobnost uplynulého roku. Souhlasíte s tou volbou?

Naprosto souhlasím. Obama má šanci nastolit jiný styl politiky. A nejde jen o projevy a sliby. Je to reálně vidět už s tím, že nominuje do svého týmu lidi napříč politikou. Po dlouhé době mám pocit, že slogany o šanci na změnu nejsou prázdné.

Kdyby se podobná anketa vyhlašovala v Česku, kdo by ji měl vyhrát?

Určitě bych nevybral nikoho z politiky, tam mi alespoň náznak podobné osobnosti úplně chybí. Vlastně mě v tuto chvíli nenapadá žádný Čech, který by právě letos dosáhl něčeho opravdu výjimečného. Na poli vědy snad profesor Holý, jehož léky proti AIDS a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 71 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].