2008-2744-mobr-56malaR512008-N.jpg
2008–2744-mobr-56malaR512008-N.jpg • Autor: Respekt

2008-2744-vobr-56malaR512008.jpg
Fotografie: Termojaderný reaktor v kosmu. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Povídka Isaaca AsimovaRozum z roku 1941 se odehrává na vesmírné stanici, která zachycuje sluneční energii a vysílá ji pomocí mikrovlnných paprsků k Zemi a dalším planetám. Přenos řídí robot přezdívaný Chytroušek, jenž si vytvoří vlastní náboženství a nedbá pokynů dvou astronautů, kteří na stanici přiletí. Jelikož se blíží sluneční bouře, pozemšťané se obávají, že Chytroušek paprsek mířící k Zemi neudrží v ohnisku. Svazek energie by pak zasáhl města a sežehl je. Robotovi na lidském životě nezáleží; díky jeho zbožné touze, aby energie proudila předepsaným způsobem, se však nakonec nic zlého nestane. Morální ponaučení zní: Činy jsou důležitější než víra.

Dnes už na zázraky, které může přinést solární energie z vesmíru (space solar power, SSP), nevěří jen roboti ze sci-fi povídek; tato myšlenka má v současnosti sice nevelký, leč rostoucí počet přívrženců i mezi lidmi. Základní idea je prostá. Sluneční světlo je nejbohatším a nejčistším zdrojem energie. Čtyřiadvacet hodin denně proudí každým čtverečním kilometrem prostoru kolem zeměkoule 1,3 gigawattu energie. Lze ji zachycovat soustavami fotovoltaických článků upevněných na družici na oběžné dráze.

Solární články by byly osvícené po celý den, bez ohledu na počasí nebo roční období, čímž by se odstranil jeden z hlavních problémů využívání solární energie na zemském povrchu. Jelikož v cestě nestojí atmosféra,…

2008_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte