Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Eseje

Má kapitalismus budoucnost?

Ve světle současné finanční krize – poslední v řadě krizí, které kapitalismus zažil – je fér klást si otázku, zda výhody kapitalismu, jsou-li jaké, převáží jeho náklady.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Edmund S. Phelps - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Edmund S. Phelps - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Edmund S. Phelps

(1933, USA) je ředitelem Centra pro kapitalismus a společnost při Kolumbijské univerzitě. V roce 2006 získal Nobelovu cenu za ekonomii.

Rok 2008 se chýlí ke konci a mnoho Evropanů začalo hovořit o konci kapitalismu. Zapomínají, že kapitalismus v Evropě už ve 30. letech jednou ustoupil – mnohdy násilným způsobem – centrálnímu plánování a korporativismu a v 80. letech byl oživen pouze v hrstce zemí.

Ve světle současné finanční krize – poslední v řadě krizí, které kapitalismus zažil – je fér klást si otázku, zda výhody kapitalismu, jsou-li jaké, převáží jeho náklady. Ačkoliv se Marx vyznal ze značného obdivu ke kapitalismu, dnes se objevují tvrzení, že to dobré v něm obsažené – totiž podnikatelský duch – lze geneticky upravit v jiný typ systému, a to bez destruktivity, k níž je kapitalismus náchylný.

Kapitalismus byl zpočátku obdivován za to, že je „progresivní“, jak to formuloval Marx. Jakmile jednou vzrostla produktivita, už znovu neklesla. A když se kolem roku 1820 začal postupně rodit finanční kapitalismus, nastal vzestup produktivity v jedné evropské zemi za druhou – ve Velké Británii, Belgii, Francii, Německu a Rakousku. Produktivita ještě rychleji stoupala ve Spojených státech, kde začala růst už dříve. Skrovná historická data, která jsou k dispozici pro analýzu,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].