2008-256-mobr-67AR052008n.jpg
2008–256-mobr-67AR052008n.jpg • Autor: Respekt

2008-256-vobr-67AR052008.jpg
Fotografie: Nezvolili ho, a byla jich většina. (Bývalý australský premiér John Howard během loňských voleb) – Autor: ISIFA • Autor: Respekt

Jako občan Austrálie jsem volil v nedávných federálních volbách, které v této zemi proběhly. Totéž učinilo přibližně 95 % registrovaných australských voličů. Ostře to kontrastuje s volbami ve Spojených státech, kde volební účast v prezidentských volbách v roce 2004 jen o vlas přesáhla 60 %. Ve volbách do Kongresu, které připadají na polovinu funkčního období prezidenta, se k urnám zpravidla obtěžuje méně než 40 % oprávněných amerických voličů.

Vysoká volební účast v Austrálii není náhodná. Když se ve 20. letech minulého století dostavilo k urnám méně než 60 % voličů, uzákonil parlament povinné hlasování. A přestože se poté střídaly u moci nejrůznější vlády, neobjevila se žádná vážná snaha tento zákon, který podporuje přibližně 70 % obyvatel, zase zrušit.

Australané, kteří k volbám nepřijdou, obdrží dopis s dotazem proč. A ti, kdo nemají přijatelnou omluvu, třeba nemoc či pobyt v zahraničí, musí zaplatit drobnou pokutu. Počet pokutovaných občanů je ovšem nižší než jedno procento oprávněných voličů.

Zákon nenutí obyvatele Austrálie odevzdat platný hlas. Chce po nich, aby přišli do volební místnosti, nechali odškrtnout své jméno a vhodili do volební urny hlasovací lístek. Vzhledem k tajné volbě nelze lidem zabránit, aby psali na hlasovací lístky nesmysly nebo je nechávali prázdné. Procento neplatných hlasů je sice u povinného hlasování o něco vyšší než v jiných systémech, ale…

20085-vobr-20085-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20085-vobr-20085-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte