Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česko

ODS před bouří

Většina oslovených členů ODS mluví o svých výhradách k politice a k vůdčím osobnostem své strany otevřeně – pokud jde řeč mimo mikrofon.

2008-2654-mobr-16malavariantaR492008n.jpg
2008–2654-mobr-16malavariantaR492008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2654-vobr-16malavariantaR492008.jpg
Fotografie: A teď všichni rozpažit. (Premiér Topolánek) – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Většina oslovených členů ODS mluví o svých výhradách k politice a k vůdčím osobnostem své strany otevřeně – pokud jde řeč mimo mikrofon. „Cokoli řeknu, můžete napsat, pokud k tomu nepřipojíte mé jméno. Nechci s kolegy diskutovat přes média, některé věci jsem jim zatím neřekl a chystám se o tom promluvit na kongresu,“ vysvětlují straníci, proč chtějí zachovat anonymitu.

Cítím se jako zrádce

Podle funkcionářů ODS je hlavní problém jejich strany v tom, že se tu především na nižších partajních úrovních zaměňuje politika s obchodem. Zatímco v celostátním rozměru je možné vystopovat určité politické vize, prosazování programu ODS do zákonů, od kraje níž jde víc o obchod, o propojení politiků se zájmy místních firem. „Nejde tam o politiku, ale o zakázky,“ tvrdí většina oslovených. „Přináší to velké problémy, z regionů se do velké politiky dostávají čistí pragmatici, politické kompromisy si častou pletou s uzavíráním dohod kvůli zakázkám,“ je jedna z nejčastějších vět oslovených funkcionářů strany.

Má to samozřejmě vadu na kráse: pochyby vznášejí ti, kteří pracují ve vládě a v parlamentu ,a mohou se cítit ohroženi nástupem dravých politiků z regionů. „Nemyslím, že je to pravda, třeba kraje nemají zákonodárnou moc, starají se hlavně o finance a pak to může vypadat, že nemají politickou vizi, ale myslí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2008_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte