Po osmi letech se za svého prezidenta Američané nebudou stydět: do Bílého domu přijde muž, o jehož inteligenci není pochyb. Věří, že mezinárodní problémy bude jejich země řešit diplomacií, ne bombardováním a že terorismus porazí policejní a zpravodajskou prací, ne mučením. Do budoucna proto většina voličů hledí s optimismem. Znovu se potvrdilo, že kvalita amerického politického systému je vidět nejlépe právě v době od voleb do inaugurace.

Všichni inteligentní lidé

Na oslavy teď ale v Americe není čas. Přechod od BusheObamovi se odehrává na pozadí dvou nekonečných válek a pokračující ekonomické katastrofy. Minulost učí, že je třeba jednat. Když prezident Herbert Hoover předával svému nástupci v roce 1932 kolabující ekonomiku, byl politikou znechucený a nevěděl, co dělat. Franklin Roosevelt měl naopak spoustu plánů, ale od voleb do inaugurace zůstal pasivní, a krize se zatím prohlubovala. Tato chyba se nesmí opakovat. Obama proto dělá všechno možné, aby se na úřední povinnosti připravil už teď. I když velká část jeho voličů od nového prezidenta čeká hlavně odchod z Iráku, on se soustředil na ekonomickou situaci a svůj tým má už teď.

Prvním kandidátem byl Rahm Emanuel, kongresman z Chicaga, který bude řídit prezidentův štáb; říká se, že je to nejtvrdší politický válečník ve Washingtonu. Ministrem financí bude Timothy F. Geithner (nar.…

2008_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte