2008-2431-mobr-06R452008n.jpg
2008–2431-mobr-06R452008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2431-vobr-06R452008.jpg
Fotografie: Oslavy devadesátého výročí vzniku Československa se nesly v duchu největší vojenské přehlídky v polistopadové historii země. Defilé armádních vozidel a pochodujících vojáků přilákalo na pražskou Evropskou třídu tisíce diváků. – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Radar v Poslanecké sněmovně

Vláda stála po nedávných komplikacích se státním rozpočtem před další zásadní zkouškou – v parlamentu se začaly projednávat dvě smlouvy se Spojenými státy o zřízení radarové základny v Brdech a o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území. Premiér Mirek Topolánek kvůli tomu dokonce odložil cestu do USA.

Rétorická bitva nepřinesla žádné nové argumenty, úvodní série hlasování (definitivně rozhodnout by měli poslanci na jaře, po summitu Severoatlantické aliance a s novým americkým prezidentem v úřadě) nicméně naznačila, jak jsou v dolní komoře parlamentu rozložené síly.

Sociální demokraté se totiž snažili, aby se poslanci k projednání smluv vůbec nedostali – v této snaze je podpořilo trio koaličních poslanců, které se svým odporem k radaru dlouhodobě netají: dvě poslankyně zelených Věra Jakubková a Olga Zubová a lidovec Ludvík Hovorka. A potvrdilo se, že vládě jejich ztrátu vyvažují „odpadlíci“ od ČSSD.

Kabinet ovšem nemá vyhráno – pro konečné schválení radaru potřebují ministři ještě přesvědčit svého kolegu, ministra školství za zelené Ondřeje Lišku, který sice minulý týden nepomohl sociální demokracii vyřadit radar z jednání, aktivně podpořit ho však stále odmítá. O radaru se mluvilo také v Senátu, horní komora přeložila hlasování na prosinec, kdy se sejde v obměněném složení.

Soudci…

2008_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte