Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politická aktualita

A je po volbách

Prezidentské volby jsou pro mnohé Američany už hotová věc. Třicet dva z padesáti států Unie totiž umožňuje předčasné hlasování bez udání důvodu a počet Američanů, kteří tuto možnost využívají, se v každém volebním cyklu zvyšuje.

2008-2432-mobr-0901R452008n.jpg
2008–2432-mobr-0901R452008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2432-vobr-0901R452008.jpg
Fotografie: A je po volbách – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Ne, není to omyl. Prezidentské volby jsou pro mnohé Američany už hotová věc. Třicet dva z padesáti států Unie totiž umožňuje předčasné hlasování bez udání důvodu a počet Američanů, kteří tuto možnost využívají, se v každém volebním cyklu zvyšuje. Letos to celý minulý týden mnohde vypadalo téměř, jako by bylo horké volební úterý – před volebními místnostmi se stály šesti- nebo dokonce osmihodinové fronty.

Způsob hlasování se v jednotlivých státech liší, na mnoha místech dostává však výkon volebního práva stále neformálnější podobu. Američané si leckde mohou k hlasovacím terminálům odskočit mezi nákupy přímo v obchodních střediscích nebo svou volbu svěří volebním automatům z okének pomalu popojíždějících automobilů, jak jsou ostatně zvyklí, když nakupují například v McDonald’s. Letos je předčasné hlasování hit – během týdne ho využila více než třetina všech očekávaných voličů.

Předčasné hlasování má hned několik důvodů. Zaprvé to odlehčí návalu v tradiční volební úterý. Přestože jsou Spojené státy moderní zemí disponující špičkovou technikou, volby tady pravidelně provázejí nekonečné fronty, technické kolapsy a nejasnosti. Média i jednotlivé kampaně neustále řeší nedostatek volebních terminálů nebo zašantročené či jinak znehodnocené hlasy. Pro spoustu pracovně vytížených Američanů se hlasování, jež obnáší mnohahodinové čekání, stává nemožným – musejí si vzít…

2008_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1516
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte