2008-2223-mobr-63R412008n.jpg
2008–2223-mobr-63R412008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2223-vobr-63R412008.jpg
Fotografie: Klára Černá – Autor: Archiv autorky • Autor: Respekt

Zdá se mi, že procházím řečištěm plným tmavých tváří. Nedotýkají se mě, ale jsou hodně, hodně blízko. Chvílemi na nějakého sedícího či spícího člověka málem šlápnu. Probouzím se zalitá horkem. Aha, tak to nebyl sen, to byly zážitky včerejšího dne v Bombaji. Doprovázím manžela na služební cestě. Bílý muž zde nabízí své IT služby.

Včera jsme byli v ulicích, když vrcholil místní svátek Ganupati oblíbeného boha hinduistů se sloní hlavou. Lidé doprovázejí jeho sochu na poslední cestě, v jejímž závěru ji vhodí do oceánu. Tancují a poskakují při hudbě, pro evropské uši neuvěřitelně monotónní, házejí po sobě červený prášek a předcházejí autobusy, které veliké sochy vezou. Zrovna končí období monzunu, chvílemi prší, a díky tomu je podnebí docela příjemné.

Po snídani v hotelu s tuctem přeuctivého personálu za zády se ocitáme na ulici a vzápětí v jednom z typických taxíků. Připomínají české embéčko, jen o něco menší. Jsou jich plné ulice a jezdí trochu chaoticky, po britsku vlevo, ale vyznačené pruhy jim málo říkají. Silnější si prostě protroubí cestu a minou se často o centimetry. I cyklisti si průjezd procinkají.

Včera jsem jela taxíkem, který měl na sobě napsáno „Do not touch me“. Povzbuzena četbou románů jsem s očima navrch hlavy vyprávěla manželovi, že jsem jela s nedotknutelným. Řešení bylo prozaičtější. Ty záhadné budky, respektive tachometry připevněné na kapotě…

200841-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200841-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte