Poláci jsou už na ožehavá historická témata dobře připraveni.Knihou roku se na počátku ledna v Polsku nestal poslední díl Harryho Pottera, ba ani žádná jiná čtivá literatura. Polská veřejnost těžce a bez radosti čte a snaží se pochopit knihu Strach historika Jana Tomasze Grosse. Knihu obžalobu. Gross v ní totiž tvrdí, že Poláci v letech 1945–47 téměř masově vraždili Židy, kteří přežili holocaust.

Nepomůže přežít

Pro nezasvěceného čtenáře to zní možná absurdně. Stojí tedy za to připomenout, že po válce došlo v polských městech k sérii pogromů, v nichž bylo odhadem zabito 600 až 3000 lidí. Nejznámější z nich proběhl ve středopolském městě Kielce, kde v létě roku 1946 rozběsněný dav zaútočil na dům, v němž žili židovští vězni, kteří se vrátili z koncentračního tábora. Během útoku bylo zabito 37 Židů, 35 jich bylo zraněno. Vyšetřovatelé, kteří v 90. letech věc zkoumali, tvrdili, že se jednalo o živelnou, nikým neřízenou akci. Běsnění začalo z neuvěřitelného důvodu: obyvatelé města dali za pravdu pomluvám, že Židé unesli křesťanské dítě, jehož krev chtěli přidat do tradičních macesů.

Podobné události se prohnaly téměř celým poválečným Polskem. Některé byly komunisty narychlo „vyšetřeny“, několik lidí bylo dokonce popraveno – ovšem je těžké říci, jestli to byli skuteční pachatelé, nebo nevinné oběti komunistické justice. Pravdou ovšem je, že následujících 50 let se…

20084-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 61 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20084-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 61 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte