2008-1956-mobr-27R36n.jpg
2008–1956-mobr-27R36n.jpg • Autor: Respekt

2008-1956-vobr-27R36.jpg
Fotografie: Světová chudoba v číslech. – Autor: Archiv • Autor: Respekt

V dubnu roku 2007 Světová banka oznámila, že extrémní chudobou je na celém světě postiženo 986 milionů lidí. Poprvé tak napočítala méně než jednu miliardu. Dne 26. srpna vyrukovala s neradostnou novinou. Podle dvou předních badatelů této instituce Šao-chua ČchenaMartina Ravalliona jsou „rozvojové země chudší, než jsme si mysleli“. Počet chudých činil v roce 2005 téměř 1,4 miliardy.

To neznamená, že se mizerie chudých zhoršila, nýbrž pouze, že je nyní lépe chápána. Banka zlepšila své odhady životních nákladů ve světě. Vynaložila nesmírné úsilí a porovnala ceny stovek výrobků ve 146 zemích, od balené rýže až po skládací deštníky. Ukázalo se, že v mnoha chudých zemích byly životní náklady podstatně vyšší, než se původně předpokládalo, a tak se také více lidí nacházelo pod hranicí chudoby.

Na základě těchto nově zjištěných cen začali Šao-chua Čchen a Martin Ravallion znovu počítat chudé na světě. Zároveň přitom stanovili novou hranici chudoby. Dříve banka zohledňovala lidi, kteří žili za méně než „jeden dolar denně“ (resp. za 1,08 dolaru při cenách z roku 1993, abychom byli zcela přesní). Tato populární definice chudoby byla Světovou bankou poprvé zveřejněna ve Zprávě o světovém rozvoji z roku 1990. Později ji přejala Organizace spojených národů (OSN), když se rozhodla snížit do roku 2015 počet chudých na polovinu.

Nyní…

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte