V sociální demokracii zavládla panika, Miloš Zeman jde po krku Jiřímu Paroubkovi. I když nedávné založení Sdružení přátel Miloše Zemana vzbuzuje při prvním poslechu spíše úsměv, jde o událost, která si zaslouží pozornost. Svědčí o tom fakt, že stoupenci Jiřího Paroubka okamžitě zahájili jednání, jak na situaci reagovat.

Volání po změně

Miloši Zemanovi a jeho týmu je třeba přiznat invenci. Nápad na založení sdružení není vůbec hloupý. I když je možné se ptát, proč někdo zakládá spolek na „šíření Zemanových myšlenek“, když je může velmi lehce šířit sám. Jak se ukázalo, média jsou stále hladová po jeho slovech – komu se poštěstí, aby se s ním vysílal rozhovor třikrát během jednoho dne ve veřejnoprávní televizi?

Dobré bylo i načasování zakládajícího dne – přišlo to ve chvíli, kdy vrcholila okurková sezona a jakékoli politické téma se hodilo.

Akce dobře zapadá i do současného trendu, který bychom mohli nazvat únava materiálu. Veřejnost ve všech průzkumech naznačuje, že není spokojená se stavem demokracie, chodem politických stran i kvalitami jednotlivých předáků. Tu a tam probleskuje nostalgie po krásných letech devadesátých, kdy se tu proháněli titáni – Havel, Zeman, Klaus, ale i třeba Lux, Dlouhý či Uhde. Jde o klasický efekt zapomínání na všechno špatné, kdy minulost zahaluje milosrdná lež. Jistě, ohlížet se ve zlobě nepřináší většinou nic dobrého, ale zapomínat může být také nebezpečné.

200833-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200833-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2201

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte