2008-1797-mobr-55AR332008n.jpg
2008–1797-mobr-55AR332008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1797-vobr-55AR332008.jpg
Fotografie: Nechtěla jsem, aby mi zakrněl mozek. – Autor: Jan Němec • Autor: Respekt

Hravá, něžná, oduševnělá a s velkými mušími slunečními brýlemi – taková je toto léto Marta Svobodová. Ale tím parafráze trendy časopisu končí. Zatímco celebritu dělá z člověka to, že ho zná hodně lidí, tuto zpěvačku a výtvarnici stojí za to poznat pro to, co dělá.

U kolébky Marty Svobodové (1983) jako by se nějakým nedopatřením srazilo větší než malé množství sudiček. Píše, skládá, maluje, ryje, hraje, zpívá, tančí, natáčí. Díky tomu mohou být alba brněnské rockové alternativy Budoár staré dámy autorskou záležitostí od začátku do konce: od první noty a napsaného slova až po výtvarnou a grafickou podobu bookletu nebo videoklip. Tímto způsobem vznikají cédéčka skutečně kompaktní – kvalitní artefakt, který sourodě spojuje text, hudbu i obraz.

Vztahem audio-video, jeho nejrůznějšími možnostmi a kombinacemi v rámci multimediálního díla se Svobodová zabývá nejen prakticky. Dané oblasti nyní věnovala i svou teoretickou magisterskou práci na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde do prázdnin studovala v Ateliéru videa. Ale aby těch zájmů nebylo málo: vedle FaVU stihla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity absolvovat ještě aplikovanou fyziku se zaměřením na lékařství.

„Na tom FaVU jsem ze začátku jaksi plápolala a vlála. Tak jsem si řekla, že aby mi nezakrněl mozek, zkusím ještě něco jiného,“ vysvětluje. A jablko nepadlo…

200833-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200833-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte