2008-1723-mobr-32AvesniceR322008n.jpg
2008–1723-mobr-32AvesniceR322008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1723-vobr-32AvesniceR322008.jpg
Fotografie: Vyfotografovat pouze tohoto chlapce nebylo snadné. Když děti zpozorovaly, že pozornost se soustředí právě na něj, okamžitě přiběhly a začaly pózovat. Vše skončilo rvačkou o masku Spidermana. (Osada Jakubovany) – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

K vykuchané autobusové zastávce dva kilometry za bílou částí vesnice Chminianske Jakubovany se blíží asi tucet poštěkávajících psů a za nimi opatrně přichází desítka polonahých špinavých dětí – uvítací výbor místní romské osady, jež čítá asi 1600 duší. Zvědavý pohled velkých hnědých očí provází ticho, otázky zůstávají bez odpovědi.

Kombinace odpadků, bahna a výkalů čvachtá pod nohama. Chýše postavené z různorodých materiálů, které se podařilo získat z kontejnerů nebo krádežemi ze dvorů firem, se stěží brání vytrvalému dešti. Ty nejnuznější jsou z neotesaných trámů slepených hlínou, střechy poskládané z kusů plechu a vyspravené peřinami proti zatékání. Ty nejbohatší vystavěné z neomítnutých tvárnic mají namísto jedné místnosti, která slouží zároveň jako ložnice i kuchyně, dvě. Jediným společným vybavením všech chýší jsou kamna a stejně tak nutná televizní anténa.

„Cukrík“ je první slovo, které přichází z mlčenlivého dětského doprovodu, a s ním natažená ruka. Následuje ještě několik dalších výrazů jako „dobrý deň“, „odkiaľ ste?“, „fotiť!“ a „peňažky“, to je vše, co ze sebe děti vypraví.

Čas se v romských osadách vleče hlemýždím tempem. Každá hodina se na člověka lepí jako všudypřítomné bláto na boty, lidé apaticky hledí do prázdna.

Dospělí i teenageři jsou rezervovaní a ve vyhaslých očích se objevuje jen…

200832-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200832-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte