Nad Evropou začínalo hřmít a do Mnichova se sjížděli představitelé velmocí, aby uzavřeli hanebnou dohodu. Ač nám Sovětský svaz tehdy nabídl vojenskou pomoc, sám žil událostí zcela jinou. V září 1938 vyšly Dějiny Všesvazové komunistické strany (bolševiků), spis, který se měl stát pro tři generace sovětských a dvě generace československých občanů kanonickým spisem „vědeckého světového názoru“.

Ani skutečnost, že spis vyšel do roku 1953 v nákladu téměř 43 milionů výtisků, ve 300 vydáních a v 67 jazycích, by nebyla dostatečným důvodem k tomu, abychom jeho „sedmdesáté výročí“ vydání připomínali. Stalin si jako filozof počínal hůře než slon v porcelánu. Věcný důvod spočívá v tom, že jde o kanonický spis stalinismu. Dějiny (autor nikde není uveden, až po válce Stalin své autorství připustil) se řadí k plejádě kanonických spisů totalitarismu 20. století, jimiž jsou Hitlerův Mein Kampf, Rosenbergův Mýtus 20. století, Mussoliniho studie Fašismus, Leninův spis Co dělat? a Maova Rudá knížka. Jejich nezanedbatelným doprovodem je dodnes čtená bible antisemitismu, tzv. Protokoly sionských mudrců spolu s dílem automobilového krále Henryho Forda Mezinárodní Žid. Tyto knihy utvářely duchovní podobu 20. století stejně výrazně jako jejich intelektuální protipóly, jež dal Hitler pálit na hranicích a Stalin vyřadit z knihoven.

Miliony mrtvých – závrať z úspěchů

Název knihy, o které mluvíme, by sváděl…

200831-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200831-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte