2008-140-mobr-3637R032008n.jpg
2008–140-mobr-3637R032008n.jpg • Autor: Respekt

2008-140-vobr-3637R032008.jpg
Autor fotografie: Isifa Image Services • Autor: Respekt

Když Andrew Maynard v říjnu loňského roku vyčítavě mával balíčkem uhlíkových nanotrubiček před americkými politiky, kteří se sešli na slyšení v Kongresu, hodlal upozornit na něco důležitého. Maynard, který je odborníkem v oboru nanotechnologií a působí v Mezinárodním vědeckém středisku Woodrowa Wilsona (Woodrow Wilson International Centre for Scholars) ve Washingtonu, miniaturní trubičky pořídil na internetu. Přišly mu poštou spolu s bezpečnostními instrukcemi, v nichž byly popsány jako grafit neboli materiál, který nevyžaduje žádnou zvláštní opatrnost mimo opatření běžná při práci s nepříjemným prachem.

Dramatické vystoupení doktora Maynarda mělo upozornit na rostoucí obavy spojené s bezpečností nanotechnologií využívaných v praxi. Britská královská společnost doporučuje považovat nanočástice za nové látky.Informace přiložené k volně zakoupenému výrobku byly v lepším případě neurčité, v horším svědčily o neuvěřitelné nedbalosti. Tak zaprvé, popsat uhlíkové nanotrubičky jako grafit je jako napsat o kusu uhlí, že se jedná o diamant. Grafit je sice forma uhlíku, tedy prvku použitého při výrobě nanotrubiček, ty jsou však přibližně milionkrát tenčí než grafitová tuha v běžné tužce. Uhlíkové nanotrubičky mohou být zcela bezpečné, nebo také mohou mít vlastnosti podobné azbestu. Nikdo neví. Dokonce ani výrobci, regulátoři a vlády si nejsou jisti, jak…

20083-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20083-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte