200828-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/28

Koupit vydání
200827-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 28. 6. – 5. 7. 2008 200829-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 12.–19. 7. 2008
Editorial
Anketa: Mají se rozšířit některá „lidská“ práva i na lidoopy?(Práva přiznal lidoopům Nový Zéland a španělský parlament) Ondřej Nezbeda Právo má smysl, jen pokud je vymahatelné, a tak bychom se časem dočkali zákonných zástupců lidoopů, a třeba i nové právně primatologické specializace, možná i početnější než její potenciální klienti. Příštích 7 dní Respekt V pondělí 7. července se sejdou světoví lídři na třídenním summitu G 8 v japonském Toyaku, kde mají debatovat o světové ekonomice, ekologii a změnách klimatu, vývoji v Africe a jiných naléhavých problémech. Státy G 8 byly zároveň kritizovány za nedodržování Kjótského protokolu. Editorial Martin M. Šimečka V roce 1920 napsal Karel Čapek román R.U.R. a světové jazyky od něj převzaly slovo robot. V roce 1957 napsal Isaac Asimov první ze slavné série románů, v nichž vystupuje robot Daneel Olivaw a jeho lidský přítel, detektiv Eliáš Baley, kteří kromě jiného prověřují, zda jsou tři zákony robotiky opravdu tak dokonalé. Průzkum Respekt Průzkum: Francie a Evropská unie
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Začaly prázdniny. Cena barelu ropy překročila 140 dolarů. V médiích se začalo spekulovat, kdy udeří Izrael na atomově zbrojící Írán. Mistrovství Evropy ve fotbale 2008 vyhráli Španělé. V Brně se konal tuzemský historicky první veřejný pochod gayů a leseb Queer parade. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Anča od maminky Markéta Pilátová Anču Pavlovi poslala maminka. Z nebe. Alespoň to Pavel tvrdí. Před padesáti lety maminku neposlechl a oženil se s dcerou italských imigrantů. On sám je z rodiny, která se přistěhovala do Argentiny z Moravy, ve třicátých letech. 962 otázek Respekt Vstávám v devět, už totiž vím, že u studia je nejdůležitější pořádně se vyspat. Studuji šestým rokem všeobecné lékařství a za týden mám další část státní rigorózní zkoušky, tentokrát z pediatrie.
Ve hvězdách
Mistrovství světa v integraci Jaroslav Formánek Vítězné mužstvo vedené Francouzem kabylského původu Zidanem, v němž první housle hráli například rodilý Ghaňan Desailly, Bask Lizarazu, potomci arménských přistěhovalců Djorkaeff a Boghossian či míšenci z karibských ostrovů Thuram a Henrry, rychle získalo přezdívku black-blanc-beur (černý, bílý, snědý) a stalo se opěvovaným symbolem úspěšně zvládnuté integrace přistěhovalců à la française.
Eseje
Fotbalový nacionalismus Ian Buruma Zesnulý Arthur Koestler, který se narodil v Budapešti, žil v mnoha zemích a psal v několika jazycích, kdysi řekl, že existuje jednak nacionalismus, a jednak fotbalový nacionalismus. Emoce, které vyvolává ten druhý, jsou mnohem silnější. Sám Koestler, loajální britský občan, zůstal po celý život maďarským fotbalovým vlastencem. Rodí se nová inkvizice Pascal Bruckner V září 2001 se v jihoafrickém městě Durbanu konala konference OSN proti rasismu, jejímž cílem bylo prohlásit otrokářství a kolonialismus za zločin. Organizátoři chtěli, aby lidstvo pohlédlo svým dějinám do tváře.
Trendy
Jídlo ve tmě Karolína Vránková Dívka Rachel si prohlíží stopy omáčky na svém tričku. Jedině podle nich může zjistit, jak vypadalo to, co měla právě k večeři. Jedla totiž v restauraci Unsichtbar v centru Berlína, kde se stoluje v naprosté tmě. Je to zajímavý zážitek. A nabízí se už prakticky ve všech evropských metropolích včetně Prahy. Deštník a kohoutek nově Karolína Vránková Sofistikované tvarování už se netýká jen věcí pro volný čas nebo pro domácnost, které se vždycky posuzovaly s jistou dávkou snobství. Také produkty, vnímané dřív jako čistě užitkové, musejí dnes vypadat dobře.
Civilizace
Ochlazení, které nepřišlo Václav Cílek Odborníci docela nedávno hrozili dobou ledovou, a když jim to nevyšlo, pro změnu straší globálním oteplováním. Proč bychom jim tedy měli věřit? Tunel v Jeruzalémě Pavel Jungwirth Když jsem v polovině 90. let studoval na Hebrejské univerzitě, jen pár zasvěcenců vědělo, jak se dostat k jedné z nejzajímavějších historických památek Jeruzaléma, k Chizkijášově tunelu. Vzácní a na umření Petr Třešňák Být „vzácným“ pacientem znamená pořádnou smůlu. Většina neobvyklých onemocnění je nevyléčitelná, degenerativní a smrtelná. Nemocní často procházejí mnohaletým, vyčerpávajícím kolotočem hledání správné diagnózy a vleklou nejistotou, co bude dál.
Prvních 15 minut
Potřebujeme změnu vědomí Magdaléna Platzová „Jdeme stále na západ,“ říká Eva Bergerová (1976), divadelní režisérka a ředitelka Strašnického divadla v Praze.
Kultura
Boss jde zase o dům dál Tomáš Pavlíček Tituluje se jako nejmocnější muž fotbalu, hru samotnou označuje za produkt a fanoušky za pouhou kulisu tohoto byznysu. Hřmotný muž, který pečlivě dbá na svůj zevnějšek a nosí brýle se zlatými obroučkami, si každopádně v mediální pozornosti libuje.
Rozhovory
Zakazovat rostliny je šílenství Petr Třešňák Málokdo dokáže psát o rostlinných drogách tak poutavě jako americký básník a etnobotanik Dale Pendell. A také tak nebezpečně. K jeho rozsáhlé trilogii o rostlinách, jejíž poslední díl brzy vyjde v českém překladu, nakladatel připojil důrazné varování pro čtenáře – nezkoušejte to.
Téma
Nemají co ztratit, jen své okovy The Economist Až budou roboti bezpeční a budou svoje okolí vnímat, postupně se rozšíří i do složitějších, nečleněných prostorů, jako jsou kanceláře a byty. Nakonec se budou tito sofistikovaní víceúčeloví robotičtí služebníci řídit všemi třemi Asimovovými zákony a naplní tak mnoho z příslibů science fiction.
Svět
Ztraceni v Číně Tomáš Vlach Obyvatelé Kašgaru, starobylého města v podhůří Pamíru, zažili svérázný průvod s olympijskou pochodní. Ještě dlouho předtím, než sem olympijský symbol dorazil, vyvezla policie za hranice města všechny obyvatele, kteří tu podle jejího názoru pobývali ilegálně. Vítězný barackobankomat Jiří Sobota Barack Obama zase nejlépe ze všech kandidátů propojil kampaň a především pravidla jejího financování s dobou internetových sociálních sítí. Všichni do Francie Jaroslav Formánek Na náměstí Place des Vosges sedí na kufru starý muž a vyčerpaným pohledem sjíždí park se sochou Ludvíka XIII., sevřený podloubími červenobílých kamenných domů ze 17. století. Romantické zákoutí Paříže ho očividně nezajímá. V jeho okolí totiž panuje podivná atmosféra. Stovky lidí se zarputilými výrazy v obličejích mlčky mašírují po chodnících, proplétají se mezi znehybnělými kolonami aut.
Komentáře
Přeběhlý rozum Erik Tabery Jiří Wolf oznámil veřejnosti, že Jiří Paroubek je vyděrač. Kritici praktik šéfa socialistů, ke kterým patří i tento list, by měli zaplesat: Vždyť jsme vám to vždycky říkali. Jenže každá kritika má stát na pevných nohou, tedy argumentech, ale v tomto případě jsou až příliš vratké. Je později, než si myslíte The Economist Uvážíme-li současné vysoké ceny ropy a skutečnost, že Irák konečně dělá první pokroky na cestě ke stabilitě, je zpráva o možném prudkém zhoršení situace na Blízkém východě tím posledním, co by svět chtěl slyšet. Bohužel není vyloučeno, že to přesto uslyší. Iluze o bezproblémovém světě Jan Macháček Akciovým trhům se dnes všude – takže pochopitelně i v Česku – zrovna nedaří. Pražská burza má za sebou „nejhorší pololetí za posledních třináct let“ a Wall Street hlásí „nejhorší půlrok od roku 1970“. Řež, a neměř více Marek Švehla Jisté podezření mohl mít člověk už delší čas, po minulé parlamentní schůzi jde ovšem o skálopevnou jistotu. Za tristní poměry na zdejších silnicích nemůže primárně nedostatek policistů, chabá řídící práce jejich velitelů či malé vybavení silničních hlídek, jak se pořád omílá.
Blogy
Blogy Respekt Už dlouho jsem se tolik nenasmál, jako když jsem četl reakce pobavených či spíše nevěřícně hlavou kroutících diskutérů nad poslední eskapádou českého fotbalového bafuňářského dua Mokrý – Košťál. Diskuse s prezidentem Agrární komory České republiky Janem Velebou: Respekt Jak vidíte vývoj produkce surovin na výrobu potravin po vstupu dalších zemí do EU?
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Hlavu státu by za pět let mohli volit občané. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) má do konce prázdnin vypracovat varianty, jak by měla přímá volba prezidenta probíhat.
Vaše otázky
Kdy můžeme být legitimováni? Respekt K obecné poučovací povinnosti policisty i strážníka patří odpověď na vaši otázku po důvodu perlustrace. Na postup policistů i strážníků si můžete stěžovat, leč pouze po jejich akci.
Politická aktualita
Jádro je nejlepší Marek Švehla Ještě žádná skupina expertů delegovaná vládou neřešila v Česku úkol, kolem něhož se točí tolik peněz a může tak zásadně ovlivnit stěžejní odvětví ekonomiky. Proto začíná být kolem tzv. Pačesovy komise, jmenované vloni k sepsání analýzy české energetiky a možných scénářů jejího dalšího vývoje, pořádně horko.
Ekonomika
Vodu už nesleduji Marek Švehla Ty zprávy před časem aspoň trochu vystrašily celý svět: chudí na Filipínách a v Bangladéši se začínají bouřit proti vysokým cenám rýže. Experti OSN k tomu dodali varování, že lidí trpících nedostatkem výživy letos výrazně přibude. Slovenský zločin za 30 Luděk Niedermayer, Martin M. Šimečka Asi se nedozvíme, jak bolestivé bude pro zastánce eurozóny – jakožto klubu „těch nejlepších“ – akceptovat u svého stolu od 1. ledna 2009 zástupce Slovenska, které patří v Evropě k těm chudším zemím a v mnoha oblastech specifickým.
Dopisy
Dopisy Respekt Šílené je umístění radaru v přírodně mimořádně hodnotném území. Jeho vodní toky byly zařazeny do soustavy chráněných území Natura 2000 a v jeho blízkosti hnízdí chráněný orel mořský. Proč nezvolit méně destruktivní variantu a neumístit jakoukoli stavbu tohoto typu třeba v Mostecké uhelné pánvi?
K věci
Přísnější než leckde v Evropě Silvie Lauder Co léta nešlo, najednou jde. Tisíce politiků a státních úředníků minulý týden odevzdaly zprávy o svých majetkových poměrech. Ukládá jim to nový zákon o střetu zájmů.
Na pozvání
Odkaz prezidenta Bushe Igor Lukeš Během studené války komunisté prachsprostě lhali. Museli lhát, aby zatajili vražednost a faleš svého systému. Západ lhal taky, ale byl tu rozdíl. Lhaní Sovětského svazu tajilo jeho slabiny, lhaní Západu zakrývalo na demokracii to nejlepší. Co o nás řeknou po smrti Pavel Kosatík Toto není opožděný nekrolog za spisovatelku Sašu Berkovou, která zemřela v polovině června. Je to text o tom, že když člověk (jako pisatel tohoto textu), který byl na cestách, dostane po návratu do ruky všechny nekrology najednou, zobrazí se mu smrt člověka, kterého měl rád, poněkud jinak.
Česko
Díky, raději budu ministrem Silvie Lauder Chod státu se kvůli tomu nezadrhává a v běžném životě si toho člověk nevšimne. Už sedm měsíců se tu marně hledá někdo ochotný a schopný vést evropský výbor ve zdejším parlamentu. Pro zemi, která má zanedlouho řídit celou Evropskou unii, je to pozoruhodný jev. Chceme se stát eurolopatou? Benjamin Bebee Mnozí z vás si nejspíš všimli nejnovější kampaně portálu www.ceskahlava.cz, na níž je vyobrazen Slovan s lopatami místo rukou a s vyhaslýma očima. Děti na „entou“ Tomáš Brolík Z pohledu zastánců tradiční rodiny je logika jasná: zákon komplikuje umělé oplodnění jak lesbickým párům, tak ženám bez partnera. Největší očista začíná Tomáš Sachr Opuštěné areály okupačních vojsk jsou jen částí ekologických škod zděděných z éry před listopadem ’89. Většinu z toho balíku tvoří jezera jedovaté podzemní vody a nekontrolované skládky nejrůznějších chemikálií v areálech strojíren, chemiček a dalších průmyslových provozů.
Úspěch
Nejtvrdší kluk v Evropě Jan Brabec Lukáš Novák ve svých čtyřiadvaceti letech získal titul šampiona Evropy v nejdrsnějším závodě hasičů na světě s názvem – Toughest Firefighter Alive, tedy „Nejtvrdší hasič“ přežije.
Z kraje
Ten barák musí pryč Adam Šůra Je to hodně rychlá akce. To, že tu ještě před pár měsíci stál cukrovar, který zaměstnával 180 lidí a zpracovával ročně 300 tisíc tun cukrovky, připomíná už jenom komín, silo a dvě nádrže s mazutem.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte