200827-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/27

Koupit vydání
200826-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 21.–28. 6. 2008 200828-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 4.–11. 7. 2008
Editorial
Anketa: Porušují poslanečtí přeběhlíci v českém poměrném systému demokratický smysl voleb? Ondřej Nezbeda Ústava ČR vyznává reprezentativní mandát, kdy každý poslanec skládá slib, že bude při svém rozhodování vázán pouze svým nejlepším vědomím a svědomím. Příštích 7 dní Respekt Všichni filmoví fanoušci, ale i producenti, herci, hvězdy a další účastníci filmového průmyslu se již nemohou dočkat konce týdne. V pátek 4. července bude totiž v Karlových Varech zahájen 43. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Průzkum Respekt Průzkum: Jak důvěřujeme odborům. Editorial Martin M. Šimečka Už je to tady, už se trhá pytel s novými technologiemi a nápady, jak vyrobit energii ze slunce, větru či vln. Státní majitelé pouští už ohledávají místa, která pokryjí solárními panely, Alžírsko a Maroko možná už příští rok spustí sluneční elektrárny a plánují, jak vydělat na Evropě hladové po energii.
Komentáře
Proti systému Marek Švehla Češi mají za sebou největší stávku od listopadu 1989 a pocity z ní mohou být značně neurovnané. Horko na Islandu Luděk Niedermayer Pokud jste dodnes o Islandu věděli jen, že je to malý ostrov někde mezi Evropou a Severní Amerikou s drsnými přírodními podmínkami a vysokou životní úrovní, pak jste určitě nadprůměrně informovaní. Není ráje na zemi Jaroslav Formánek Člověk by řekl, ráj na zemi. Neboť nejdelší den v roce je po celé Francii už skoro třicet let tradičně zasvěcen oslavám hudby a jen ve městě nad Seinou se konalo na tisíce různorodých koncertů. Ráj na zemi ovšem neexistuje. Manipulovaná hra Anneke Hudalla Kdyby to člověk neviděl na vlastní oči, považoval by to za politický kýč. Fotografie německých a tureckých fanoušků, jak po semifinále na mistrovství Evropy slaví společně, jsou až příliš hezké. Příliš hezké, aby mohly být pravdivé. Jak poradit všemohoucímu Timothy Garton Ash Zdá se, že nadešla chvíle trochu pomoci stvořiteli, ať už v něj věříte nebo ne. Bývalý žák katolické misijní školy Robert Mugabe totiž prohlašuje, že „jenom Bůh“ jej může v Zimbabwe připravit o moc.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Do důchodu by měli Češi odcházet v 65 letech a povinné pojistné platit namísto 25 let 35. Návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase prošel Poslaneckou sněmovnou i přes tvrdou kritiku opozice a odborů minulý týden.
Z kraje
Kozí přivaděč Jan Brabec Ombudsman má na stole nové zapeklité drama. Obce kolem Děčína se postavily proti plánům lokálních a pražských politiků, kteří jim chtějí odlehčit od dunících kamionů. Absurdní vzpoura?
Vaše otázky
Kdo rozhoduje o tom, jak dlouho svítí na semaforu zelená? Respekt Příslušné předpisy uvádějí nejen striktní meze, ale i doporučené hodnoty a postupy jako mantinely, ve kterých se smí projektant s ohledem na dopravní situaci konkrétního místa pohybovat.
Na pozvání
Hlas lidu a hlas rozumu Jan Komárek Jak hloupí jen jsme? Takto se nedávno zeptal ve stejnojmenné knize americký historik a novinář Rick Shenkman. Naši politici to neberou vážně Jan Hartl Tak nám Poslanecká sněmovna učinila první krok v prosazování penzijní reformy. Sociologické výzkumy ukazují, že penzijní reforma je nezbytná a že lidé si tuto nezbytnost uvědomují. Sice s ní v duchu počítají, ale moc ji nechtějí.
Blogy
Diskuse se senátorem Josefem Novotným Respekt Čím si vysvětlujete neochotu politiků řešit problematiku hazardních her v ČR?
Dopisy
Dopisy Respekt Na jednom z mnoha webů spjatých se zdejší Humanistickou stranou (www.novyhumanismus.cz) si lze stáhnout základní literaturu hnutí – Dopisy přátelům od vůdce mezinárodní humanistické komunity Maria Rodrigueze Coba, přezdívaného Silo.
Česko
Zbabělci v armádě Jaroslav Spurný „Přijel generál Minařík, přijel generál Minařík, jede ke klubu, přepínám.“ Šloufovo zlaté sele Ondřej Kundra Mohla by to být skvělá zpráva. Jsou čtyři, založili občanské sdružení a slíbili, že jeho hlavním cílem bude vrátit do české politiky „slušnost“ a „inspirativní témata“. Tuhle idylu ale trochu kazí fakt, že hlavním garantem změny je kamarád zdejších mafiánů Miroslav Šlouf a hlavní tváří spolku má být Miloš Zeman. Být člověkem Silja Schultheis Tady i v Německu často vidím kolem sebe lidi, kteří nakupují totéž, konzumují totéž a mají zřejmě i tytéž potřeby. A východiska jsou přitom zcela odlišná. Máme málo Tomáš Pavlíček Místní doktoři se za to nikdy moc nestyděli. Alespoň ne před přáteli a známými. A dnes už o tom mluví skoro každý: čeští pacienti jsou kromě pojistného a regulačních poplatků dodnes pravidelně nuceni sahat do peněženek i pro úplatky. Mluv se mnou, chybí mi to Adam Šůra Hitem současnosti se stala touha po diskusi. Kvůli pocitu, že je jí málo, tu dnes lidé drží hladovky a pořádají demonstrace. Vicepremiér Alexandr Vondra dokonce nedávno prohlásil, že nedokážeme-li se lépe domluvit, čeká nás velmi brzy „sebevražda země v přímém přenosu“. Dokážeme to?
Úspěch
Duhová vlna v Brně Renate Zoeller „Holky“ a „kluci“ připravili na poslední červnový víkend v Brně první českou „queerparade“. Neboli duhový pochod pro všechny lidi, jimž je nálepka „žena“ nebo „muž“ příliš těsná.
Ekonomika
Další Silicon Valley? The Economist Nejvěhlasnější forma solární energie, fotovoltaický článek, je v současné době nejrychleji rostoucím typem alternativní energie – roční nárůst činí každoročně padesát procent. A klesá i cena za výrobu elektřiny tímto způsobem.
K věci
Větší protesty nás teprve čekají Ondřej Nezbeda, Tomáš Sachr Minulý týden zažila Česká republika papírově největší stávku odborů od listopadu 1989. Podle organizátorů se do akce zapojil milion lidí, ale v reálném životě žádný masivní protest nebyl téměř vidět.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Devět nevidomých a neslyšících studentů brněnské Masarykovy univerzity odjelo do Řecka vystoupit na božský Olymp. Po vedrech přišly bouře. V lesích skončila likvidace následků vichřice Emma. Připravujeme Respekt Dodnes zůstávají stovky zamořených území po socialistických fabrikách. Ministerstvo financí přišlo s řešením - na jejich odstranění vypíše tendr za 120 miliard korun. Co se za největší veřejnou zakázkou skrývá?
Jeden den v životě
Krkavčí dilema Petra Hůlová Myslela jsem, že získat chvíli pro sebe a svoji práci je na rodičovské dovolené především otázkou dobře zorganizovaného času a jasného žebříčku priorit. Dneska stávkujem! Respekt Nastal den „D“, budeme stávkovat! Přemýšlím, přehrávám si dopředu, jak by mohl a hlavně měl dnešní den vypadat. Bude podpora zaměstnanců dostatečná, pochopili, oč dnešní den půjde?
Ve hvězdách
Experimentální muž Jiří Sobota Buckminster Fuller byl zastáncem radikálně nových a komplexních řešení. Dnes je znám především díky svým „geodetickým domům“, nádherným kopulím složeným z jednoduchých geometrických tvarů s podivuhodnými vlastnostmi.
Eseje
Ne John Banville Předpokládám, či alespoň doufám, že velká část těch, co řekli „ne“, vystřízlivěla, když uviděla divadlo přívrženců Sinn Féin, kteří po oznámení výsledku předvedli nacionalistické vítězné tance. Pokud byla v tomto referendu Evropa poražena, tak jednoznačným vítězem byla Sinn Féin. Historická rezoluce Slavenka Drakulič Polední přestávka v restauraci Viktor Jerofejev Dělím země na chutné a nechutné. V chutných zemích jídlu rozumějí, v nechutných zase všechno, co je jedlé, zkazí. Rusko, tak jako třeba Itálie, je chutná země. Je to krajina úžasných zakusek, solených hub, kulebjaků a závinů.
Trendy
Víra v Aloe vera Kateřina Kadlecová „Pootevřte oči, pootevřte duši. Aloe vera a další čisté přírodní látky jsou řešením začarovaného kruhu průměrného zdraví či nemoci.“ Alespoň to tvrdí web www.aloe-vera.cz, jeden z těch, které vynášejí blahodárné účinky původně afrického sukulentu do nebe. Bavíme se s farmářem Karolína Vránková Evropa touží po tradici, venkovské idyle, životu blíže přírodě a teplém chlebu. A Jižní Tyrolsko je region, který má co nabídnout. Selský způsob života se tu udržel v tak zachovalém stavu jako málokde.
Civilizace
Věrnost místu Hana Librová Hledač vzdálených turistických senzací bývá spíš ohromený než chápající. Chybí mu možnost dlouhého pozorování a znalost kontextů – základů chytré radosti těch, kdož jsou věrni místu. Dát životu šťávu Peter Singer Ježíš řekl, že bychom neměli dávat almužnu před očima ostatních, ale v soukromí. K takové úvaze nás může vést i zdravý rozum – pokud někdo prokazuje dobrodiní pouze na veřejnosti, může být motivován touhou vydobýt si renomé šlechetného člověka. Peking na Ostravsku Martin Uhlíř Data z 27 stanic, které v Pekingu sledují znečištění ovzduší, mají v době olympiády putovat složitou cestou přes místní úřady a Mezinárodní olympijský výbor, teprve pak se dostanou k výpravám jednotlivých zemí.
Prvních 15 minut
Přeřval jsem je Jan Němec Vytáhne z batohu ošoupaný apple. Za poslední čtyři roky je to už jeho čtvrtý a je napěchovaný jeho vlastní hudbou. Stejně jako ty tři předchozí, které mu i s muzikou ukradli. Tomáš Vtípil (1981) je houslista, zpěvák, člen několika kapel.
Kultura
Alois Nebel: Wartburg Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel V pasti křivého obvinění Jan Gregor Je to jediný celovečerní počin, ve kterém se slavný režisér v úvodní scéně ještě před titulky postavil před kameru a dal divákům návod, jak se na film mají dívat. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Osamělé hry Magdaléna Platzová Variace na téma samoty v divadle Alfred ve dvoře začíná bzučením a praskáním špatně připojené elektrické kytary a trhanými, křehkými vzdechy. Přítomnost jediné hráčky na jevišti vzbuzuje napětí. Z pohádky do pohádky Tereza Brdečková Více než sto milionů výtisků. Tolik už se prodalo knih Clivea Staplese Lewise z jeho série Letopisy Narnie. Vznikala v letech 1948–1955 a vždycky byla úspěšná. Jsi má Miss Kosmos Jan H. Vitvar Skrepl u výstavy Miss Kosmos B. Š., jež je přes léto k vidění v ateliéru architekta Josefa Pleskota, zdůrazňuje: nejsem hyena, která se chce přiživit na jednom krutém příběhu ze života. Výstavu máme brát prostě jako spontánní reakci na šílené zprávy o kuřimské aféře, v jejímž centru stojí dvě týrané děti a jedna bytost s neidentifikovatelnou identitou. Šílené odhodlání psát Magdaléna Platzová Ve svazku studií, které překračují hranice literární vědy pro odborníky a jsou skutečně objevným a navíc dobrodružným čtením pro každého, kdo se zajímá o českou literaturu, se Janáčková zabývá různými vlivy a možnými klíči k dílu Němcové. Každá válka je jiná Dominika Prejdová Záměr knihy je zřejmý: snaha přiblížit válečnou hrůzu skrze vnímání obyčejných lidí, ukázat válku v její každodennosti, v konkrétních detailech. Do jisté míry však naráží na to, že v množství deníků a válek, které se tu prostřídají, se právě osobní jedinečnost zážitků vytrácí. Novinky Respekt Knižní novinky Intimní zpověď v komiksech Ondřej Nezbeda Produkce komiksů se v Česku utěšeně rozrůstá. Za poslední dva měsíce se v knihkupectvích objevilo sedm grafických románů, do kterých by se mohli pustit i zarputilí vyznavači klasické prózy. České překlady navíc vyšly v zanedbatelném časovém odstupu od vydání v cizině. Kde se berou čeští titulkáři Jan Gregor Demograficky pestrá komunita titulkářů, tedy amatérů, kteří se zabývají překladem pasujícím na nelegální kopie filmů a seriálů, roste v poslední době geometrickou řadou.
Rozhovory
Odpovědnost poneseme až do konce Ondřej Kundra, Martin M. Šimečka Rozhovor s místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou.
Téma
Úspěch má jméno Island Tomáš Lindner Dnes se Island drží v čele všemožných mezinárodních statistik poměřujících společenský pokrok. Podle britského týdeníku The Economist zde panuje druhá nejlepší demokracie světa a podle Transparency International zase šestá nejmenší míra korupce.
Svět
Cesta z Evropy Markéta Pilátová, Jiří Sobota Už i Španělé obrátili. Zatímco ještě nedávno v zemi proběhla plošná legalizace půl milionu ekonomických přistěhovalců ze všech koutů světa, dnes Španělé stejné lidi uplácejí, aby odešli. Po bouři Marek Švehla Barma patřila před nástupem junty k největším vývozcům rýže, v letech před cyklonem však stěží pokryla svoji spotřebu. Podle odhadů sdružení východoasijských zemí ASEAN zničil cyklon polovinu rýžových mlýnů, pětinu menší techniky, jako jsou vodní pumpy a traktory, zabil téměř polovinu buvolů, kteří pomáhají na polích. Je libo koktejl? The Economist Diplomatické sankce uvalené Evropskou unií poté, co Kuba v roce 2003 uvěznila 75 disidentů, příliš nebolely. Spočívaly především v omezení politických kontaktů a zasílání pozvánek na společenské akce na velvyslanectvích disidentům a vyvolaly bojkot ze strany kubánských vládních představitelů, kterému se přezdívalo „koktejlová válka“. V roce 2005 byly sankce pozastaveny.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte