Pokud jste dodnes o Islandu věděli jen, že je to malý ostrov někde mezi Evropou a Severní Amerikou s drsnými přírodními podmínkami a vysokou životní úrovní, pak jste určitě nadprůměrně informovaní. Ačkoli jde o fascinující zemi s jedinečnou přírodou, historií i životním stylem, je to jen malý ostrov s počtem obyvatel nepřevyšujícím Ostravu. Ale když zprávy o takové zemi pronikly na titulní stránku Financial Times a okupovaly stránky týdeníku Time, jistě se tam musí dít něco hodně zajímavého.

Jen „další krize“

Finanční krize jsou léta vyhrazeny chudším nebo transformujícím se zemím, jako byly státy v jihovýchodní Asii, Turecko, Argentina nebo dnes pobaltské země. To, že finanční a ekonomický otřes postihl jednu z nejbohatších zemí Evropy, přitáhlo nemalou pozornost odborníků i médií.

Dynamická ekonomika Islandu je tak malá, že nemůže „produkovat“ stabilní ekonomická data. Jak žertem řekl jeden islandský ekonom: makroekonomickými čísly zahýbá i to, když se jeho otec rozhodne přistavět k domu garáž. A co teprve megastavby typu hliníkáren, které prosperují díky dostupné termální energii a vysoké poptávce po hliníku.

Kolísání ekonomického růstu mezi 0 a 10 procenty v této dekádě je pochopitelné a nevedlo by k potížím nynějšího rozsahu. Klíčovou roli v krizi hraje pád islandské koruny (skoro o polovinu proti euru a o více než čtvrtinu proti slábnoucímu dolaru), který vede k nárůstu inflace (nad 12 procent).…

200827-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200827-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte